Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Η μάχη των «Κέρβερων» (vid)
Εδώ να μείνεις: Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε την παραμονή του Μόντριτς
Επική «σακούλα» του Σάντσο, αλλά ο Φούλκρουγκ έστειλε την μπάλα στα… πουλιά! (vid)
Ρεσιτάλ αστοχίας η Παρί, με βραχεία κεφαλή η Ντόρτμουντ για τελικό! (vids)
Μίλαν: Οι πέντε κανόνες που πρέπει να ακολουθήσει ο νέος προπονητής!
Φοβερή και τρομερή πρόταση για τον Φαν Ντάικ από τη Σαουδική Αραβία!
«Παίκτης της Ρεάλ έχει συμφωνήσει με την Ατλέτικο»!

Υπόθεση Μιλάνου στα ημιτελικά – Ματσάρα στο «Μεάτσα», το πάλεψε η Μπενφίκα! (vid)

Η Μπενφίκα στάθηκε καλύτερα σήμερα, αλλά αποκλείστηκε από το Champions League. 3-3 στο Μιλάνο και στα ημιτελικά η Ίντερ!

Ένα τρομερό ματς εκτυλίχθηκε στο «Τζουζέπε Μεάτσα», με την Ίντερ να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League. To τελικό 3-3 με την Μπενφίκα σήμανε τη μεγάλη πρόκριση στους «4» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης για τους «νερατζούρι» μετά από 13 χρόνια. Τότε δηλαδή που σήκωσαν το βαρύτιμο τρόπαιο στη Μαδρίτη με τον Μουρίνιο στον πάγκο.

Οι Πορτογάλοι εν γένει έπαιξαν καλύτερα από το πρώτο ματς του «Ντα Λουζ». Εκ των πραγμάτων δηλαδή μιας και σήμερα στο Μιλάνο σκόραρε τρεις φορές έναντι καμίας μπροστά στον κόσμο τους. Ωστόσο, δεν μπόρεσαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, μιας και δέχτηκαν άλλα τόσα. Και μάλιστα με υψηλής ομορφιάς γκολ από πλευράς Μιλανέζων.

Αν και μπορεί να μην κράτησε το μηδέν στην άμυνά της όπως είχε κάνει στα 3 από 4 ματς που έχει δώσει με τους «Αετούς» στην Ευρώπη, η Ίντερ έμεινε αήττητη για 5ο σερί ματς απέναντί τους (3-2-0) και με το «χορταστικό» 3-3 προκρίθηκε στην τετράδα, για πρώτη φορά μετά τη χρονιά του τρεμπλ (2009/2010).

Η ομάδα που εξέπληξε τους πάντες στους ομίλους, Μπενφίκα, έμεινε αήττητη για 8ο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς στο Champions League (4 νίκες – 4 ισοπαλίες), ωστόσο, το σερί αυτό δεν της επέτρεψε να φύγει χαμογελαστή από το Μιλάνο.

Κάνε LIKE στη σελίδα μας στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας Ίντερ

Ο Νικολό Μπαρέλα στο πρώτο τέταρτο άνοιξε το σκορ με καταπληκτικό πλασέ με το αριστερό. Η μπάλα κατέληξε στο «παραθυράκι» του Οδυσσέα Βλαχοδήμου και το «Μεάτσα» ζωντάνεψε για τα καλά. Στο 38ο λεπτό η Μπενφίκα σκόραρε για πρώτη φορά στα φετινά προημιτελικά με την κεφαλιά του Άουρσνες ύστερα από σέντρα του Ράφα Σίλβα.

Η Ίντερ ξαναπήρε προβάδισμα στο σκορ στο 65ο λεπτό με την προβολή του Λαουτάρο Μαρτίνες. Οι όποιες ελπίδες των «αετών» της Λισαβόνας για πρόκριση εξανεμίστηκαν στο 78′ με την γκολάρα του Κορέα. Δοκάρι και μέσα η μπάλα, κανένα περιθώριο αντίδρασης ούτε τώρα ο Βλαχοδήμος.

Πάντως, η ομάδα του Σμιντ δεν πέταξε λευκή πετσέτα και εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση της Ίντερ. Πέτυχε άλλα δυο γκολ με τους Σίλβα στο 86′ και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μούσα. Για να φύγει με στυλ από τη φετινή διοργάνωση στην οποία γενικά διέπρεψε.