O Μπούντιμιρ της Οσασούνα εκτέλεσε το χειρότερο πέναλτι όλων των εποχών (vid)
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα στoν «τελικό» με τον Μπαπέ (pic)
Η Τσέλσι διέσυρε την Έβερτον, με ιστορική εμφάνιση από τον Κόουλ Πάλμερ! (vid)
Serie A

Conference League: Τρία φαβορί και… μία τεράστια έκπληξη στα ημιτελικά (vid)

Τα... τρία μεγάλο φαβορί πέρασαν στα ημιτελικά του Conference League, ενώ η Βασιλεία έκανε την μεγάλη έκπληξη!

Οι επαναληπτικοί αγώνες για τα προημιτελικά του Conference League μας χάρισαν σπουδαίες συγκινήσεις! Αλκμάαρ, Φιορεντίνα, Γουέστ Χαμ και Βασιλεία πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης! Μια πρόκριση κρίθηκε στην παράταση και άλλη μία στα… πέναλτι. Για λίγο να “αυτοκτονήσει” η Φιορεντίνα.

Αλκμάαρ-Άντερλεχτ 2-0 (4-1 στα πέναλτι)

Η Αλκμάαρ πήρε μια σπουδαία πρόκριση και έκανε την μεγάλη ανατροπή, καθώς κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της αποτέλεσμα, καθώς είχε ηττηθεί με 3-0 στο πρώτο ματς στο Βέλγιο. Τα δύο γκολ του Παυλίδη ήταν αρκετά για τους γηπεδούχους.

Οι Ολλανδοί έστειλαν το ματς στην παράταση και στα πέναλτι και εκεί… με μεγάλο πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ τους, Ράιαν, πήραν το εισιτήριο για τους «4».

Φιορεντίνα – Λεχ Πόζναν 2-3

Λίγο έλειψε να γίνει η ανατροπή και η έκπληξη της χρονιάς, όμως εν τέλει η Φιορεντίνα ξύπνησε στο τέλος και πήρε την πρόκριση. Η Λεχ Πόζναν έκανε μια επική εμφάνιση και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-0. Ένα σκορ που έφερνε το ματς στην παράταση καθώς οι Ιταλοί είχαν επικρατήσει με 4-1 στο πρώτο ματς.

Ωστόσο, οι Σοτί και Καστροβίλι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 3-2 και έστειλαν τους “βιόλα” στην επόμενη φάση με έναν αν μη τι άλλο αγχωτικό τρόπο.

Γουέστ Χαμ – Γάνδη 4-1

Τα “σφυριά” είχαν εύκολο έργο στον επαναληπτικό στο Λονδίνο και διέλυσαν την Γάνδη! Οι Βέλγοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς παίρνοντας το προβάδισμα, όμως… οι Άγγλοι απάντησαν γρήγορα με το γκολ του Αντόνιο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό υπήρχε ένας μονόλογος για την Γουέστ Χαμ, με τους γηπεδούχους να κάνουν πλάκα στην άμυνα της Γάνδη και το τελικό 4-1 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς με τους Λονδρέζους να πανηγυρίζουν μια μεγάλη πρόκριση.

Νις – Βασιλεία 1-2 (1-1 κ.δ)

Και εδώ είχαμε την έκπληξη της βραδιάς με την Βασιλεία να πετά εκτός την Νις! Με το πρώτο ματς να είχε λήξει στο 2-2… είχαν μείνει ανοιχτοί λογαριασμοί, με τους Γάλλους να είναι το μεγάλο φαβορί. Κάτι τέτοιο όμως δεν φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο.

Η Νις είχε την πρόκριση στα χέρια της καθώς μέχρι και το 86′ ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0, όμως τότε ο Όγκουστιν ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε το ματς στην παράταση, με τον Άνταμς να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα 30λεπτου και να γράφει το τελικό 2-1, χαρίζοντας μια μυθική πρόκριση στους Ελβετούς.