Εδώ να μείνεις: Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε την παραμονή του Μόντριτς
Επική «σακούλα» του Σάντσο, αλλά ο Φούλκρουγκ έστειλε την μπάλα στα… πουλιά! (vid)
Ρεσιτάλ αστοχίας η Παρί, με βραχεία κεφαλή η Ντόρτμουντ για τελικό! (vids)
Μίλαν: Οι πέντε κανόνες που πρέπει να ακολουθήσει ο νέος προπονητής!
Φοβερή και τρομερή πρόταση για τον Φαν Ντάικ από τη Σαουδική Αραβία!
«Παίκτης της Ρεάλ έχει συμφωνήσει με την Ατλέτικο»!
Bundesliga

Από σφαλιάρα σε σφαλιάρα η Μπάγερν (vid)

Χάλια μαύρα η Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί υπέστησαν άλλη μία ήττα στην Bundesliga, αυτή τη φορά από τη Μάιντζ με 3-1.

Δεν έχει τέλος ο αγωνιστικός κατήφορος της Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί υπέστησαν άλλη μία ήττα στη φετινή Bundesliga, αυτή τη φορά από την Μάιντζ. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ αν και προηγήθηκε με τον Μανέ ηττήθηκε με 3-1 και τώρα περιμένει να δει τι θα κάνει η Ντόρτμουντ για να μάθει που θα βρίσκεται το βράδυ.

Η Μπάγερν Μονάχου ολοκλήρωσε το φετινό της ευρωπαϊκό ταξίδι με την ισοπαλία στο Αλιάνζ Αρένα μεσοβδόμαδα κόντρα στην ανώτερη Μάντσεστερ Σίτι. Οι «Πολίτες» με προίκα το 3-0 του πρώτου αγώνα πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League. Οι Βαυαροί επέστρεψαν στις εγχώριες διοργανώσεις με το πρωτάθλημα να είναι ο βασικός στόχος. Το μεσημέρι του Σαββάτου η ομάδα του Τόμας Τούχελ φιλοξενήθηκε από την Μάιντζ στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο λεπτό του αγώνα έδειξαν τις προθέσεις τους. Με τους Μίλερ, Μουσιάλα και Μανέ επιτέθηκαν οργανωμένα στην καλά τοποθετημένη άμυνα της Μάιντζ. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό ήταν περίπου το ίδιο. Η Μπάγερν φθάνοντας την κατοχή της μπάλας στο 78% έπνιξε την αντίπαλό της. Το γκολ που έψαχνε ήρθε τελικά στο 29′ με δράστη τον Σαντιό Μανέ.

Ο Αφρικανός πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, εκμεταλλεύτηκε την άψογη σέντρα του Κανσέλο από τα αριστερά και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0. Λίγα λεπτά πριν ο Μανέ είχε βρει ξανά δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν δειλά δειλά να βγουν από την περιοχή τους. Δύο οι καλές στιγμές για την Μάιντζ με τον Ονισίβο να μην μπορεί ωστόσο να τελειώσει σωστά. 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων στα πρώτα 45′.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε! Η Μάιντζ σταδιακά ανέβαζε ρυθμούς προειδοποιώντας τους Βαυαρούς στέλνοντας μήνυμα πως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Και έτσι έγινε τελικά. Στο 65′ ο Αγιόρκε εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του Ζόμερ και με κεφαλιά από κοντά έκανε το 1-1. Σαν να μην έφθανε αυτό, οκτώ λεπτά μετά ήρθε η ανατροπή με τον Μπαρέιρο να σκοράρει σε όμορφο σουτ μέσα από τη  μεγάλη περιοχή. Το δράμα της Μπάγερν συνεχίστηκε όμως. Στο 79′ ο Κάρικολ με δυνατό διαγώνιο σουτ έγραψε το 3-1. Ένα σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.