Πρώην διαιτητής παραδέχτηκε ότι ο Μέσι τον «λάδωσε»!
Κουρτουά: «Δεν υπάρχει λόγος για τόσα παιχνίδια, τεράστια η καταπόνηση»
Champions League: Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής
Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει… κλεισμένο τον προπονητή της επόμενης 10ετίας
Ρεάλ Μαδρίτης

Επιτέλους, ήταν Μπαρτσελόνα – «Μίλησε» στο ντέρμπι και… ξέκανε την Ατλέτικο (vid)

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε επιτέλους να επιστρέψει στις νίκες, καθώς επικράτησε με 1-0 της Ατλέτικο στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής!

Η Μπαρτσελόνα πήρε μια σπουδαία νίκη στο ντέρμπι κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς επικράτησε με 1-0 των Μαδριλένων και πλέον βρίσκεται ξανά στο +11 από την δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης. Κορυφαίος ο Φεράν Τόρες που σκόραρε και το μοναδικό γκολ του ματς. Αδικεί την Ατλέτικο το αποτέλεσμα…

Η Ατλέτικο βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ στο πρώτο κιόλας λεπτό! Ο Γκριεζμάν έκανε ένα πανέμορφο σουτ και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, με τον Τερ Στέγκεν να κάνει μια κακή έξοδο, ωστόσο να μην το πληρώνει.

Στην συνέχεια η Μπαρτσελόνα πήρε άμεσα την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία του Όμπλακ. Αντιθέτως στο 35′ ο Τερ Στέγκεν έκανε μια απίθανη επέμβαση σε νέα προσπάθεια του Αντουάν Γκριεζμάν.

Ενώ όμως όλα έδειχναν πως το 0-0 θα είναι το σκορ του ημιχρόνου, οι Καταλανοί είχαν διαφορετική άποψη. Στο 45′ ο Ραφίνια βρήκε με ωραία παράλληλη μπαλιά τον Φεράν Τόρες, με τον Ισπανό επιθετικό να κάνει ένα υποδειγματικό πλασέ για το 1-0! Πιάστηκε στον ύπνο η άμυνα των Μαδριλένων…

Στο 62′ ο Πέδρι σπατάλησε μια μεγάλη ευκαιρία, την πρώτη καλή στο δεύτερο ημίχρονο για τις δύο ομάδες. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι άφηναν περισσότερους κενούς χώρους στα μετόπισθεν, καθώς είχαν ανέβει στον αγωνιστικό χώρο για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Γκριεζμάν έχασε μια ακόμα ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, ενώ στο 77′ ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Όμπλακ και αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Ραφίνια… αποφάσισε να σουτάρει, στέλνοντας την μπάλα αρκετά μέτρα μακριά από την εστία των Μαδριλένων.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα και να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο!