Επική «σακούλα» του Σάντσο, αλλά ο Φούλκρουγκ έστειλε την μπάλα στα… πουλιά! (vid)
Ρεσιτάλ αστοχίας η Παρί, με βραχεία κεφαλή η Ντόρτμουντ για τελικό! (vids)
Μίλαν: Οι πέντε κανόνες που πρέπει να ακολουθήσει ο νέος προπονητής!
Ντόρτμουντ – Παρί: ΔΥΟ δοκάρια σε λίγα δευτερόλεπτα από Μπαπέ και Χακίμι! (vid)
Η Ρεάλ ήδη ετοιμάζει φιέστα στη Μαδρίτη για το πρωτάθλημα πριν την Μπάγερν!
Serie A

Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Ίντερ, αλλά στο τέλος νίκησε! (vids)

Η Ίντερ αν και δυσκολεύτηκε λίγο στο τέλος επικράτησε με σκορ 4-2 της Σασουόλο, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

Η Ίντερ πριν από μερικές ημέρες πήρε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στη Μίλαν για το Champions League. Οι παίκτες του Ιντζάγκι είχαν την ψυχολογία τους στα… ύψη κάτι που φάνηκε και στο εντός έδρας ματς με τη Σασουόλο στο πλαίσιο της 35ης της Serie A.

Οι «νερατζούρι» μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να σημειώσουν τρία τέρματα. Όλα έδειχναν να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, σημείωσαν δύο γκολ και άγχωσαν αρκετά τους Μιλανέζους που στο τέλος επιβλήθηκαν με σκορ 4-2.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Σασουόλο έδειχνε και ήταν πιο δραστήρια σε σχέση με την Ίντερ. Όμως, οι γηπεδούχοι κρατούσαν σωστά την μπάλα στην κατοχή τους και με κοντινές πάσες προσπαθούσαν να ανοίξουν διαδρόμους προς την εστία των αντιπάλων τους. Κάτι που δεν ήταν εύκολο σε καμία περίπτωση. Ειδικά από την ώρα και τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι πίεζαν αρκετά ψηλά!

Παρόλα αυτά μία φάση έφτανε για τον Λουκάκου, ώστε να δείξει την κλάση και την ποιότητά του. Πιο συγκεκριμένα στο 41′ ο Λουκάκου κατάφερε να ξεφύγει από τα μαρκαρίσματα των αντιπάλων του και με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα τα πρώτα λεπτά ανήκαν ξεκάθαρα στους Μιλανέζους, όπου με πανομοιότυπα γκολ πήραν αέρα τριών τερμάτων. Ένα γέμισμα από τα πλάγια κατέληξε στα δίχτυα της Σασουόλο στο 55′ όταν ο Ρουάν έβαλε λάθος το πόδι του, σημειώνοντας ακόμη ένα αυτογκόλ για φέτος. Από ενέργεια του Λαουτάρο στο 58′ έγινε το 3-0 με τον Ρουάν να βρίσκει εκ νέου την μπάλα για το 3-0, όμως, το τέρμα πιστώθηκε στον Αργεντινό.

Από εκεί και πέρα η Ίντερ χαλάρωσε αρκετά και έμελλε να το πληρώσει μιας και η Σασουόλο σημείωσε δύο γρήγορα γκολ και μείωσε σε 3-2 χάρη στα τέρματα των Ενρίκε (63′) και Φρατέζι (77′). Εκεί που τα πράγματα είχαν ξεκινήσει να γίνονται δύσκολα για την Ίντερ ήρθε εκ νέου ο Λουκάκου και με ένα ωραίο, δυνατό σουτ από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (4-2).