Μπαρτσελόνα: O παίκτης που θα κάνει ευτυχισμένο τον Τσάβι το καλοκαίρι
Rai Sport: Η Νάπολι βρήκε τον ιδανικό προπονητή για την αντεπίθεσή της
Μπαρτσελόνα: Το μελλοντικό της 6αρι έρχεται από τη Masia
Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Europa Conference League

Πρόκριση δια πυρός και σιδήρου ο Άρης, τώρα τα δύσκολα με Ντιναμό Κιέβου!

Ο Άρης με το «χρυσό» γκολ του Φαμπιάνο νίκησε με 1-0 την Αραράτ και θα παίξει στον τρίτο προκριματικό του Conference League.

Χάρη σε μία κεφαλιά του Φαμπιάνο στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης, ο Άρης επιβλήθηκε με 1-0 της Αραράτ-Αρμενία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και με συνολικό σκορ 2-1 πήρε την πρόκριση για τον Γ’ προκριματικό γύρο του UEFA Europa Conference League.
Κλείνοντας με αυτό τον τρόπο το εισιτήριο για την επόμενη φάση και το διπλό ραντεβού με τη Ντινάμο Κιέβου.

Οι Αρμένιοι δεν φοβήθηκαν το παιχνίδι και κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα στα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, στο 18′, από βαθιά μπάλα του Αλεμάο, ο Τέντον Γένε έφυγε στην πλάτη του Μόουζες Οντουμπάτζο, αλλά απέτυχε να «κρεμάσει» τον Κουέστα, στην πρώτη κλασική ευκαιρία του ματς. Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λουίς Πάλμα να πλησιάσει στο γκολ, αλλά στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Βζεβόλοντ Ερμάκοβ.

ΔΕΙΤΕ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΤΕΣΣΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΕΠΙ ΤΗΣ ΜΠΕΪΤΑΡ

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ρυθμό και στο 70′ λίγο έλειψε ο Γένε να αιφνιδιάσει με το μακρινό του σουτ τον Κουέστα. Ο Ντομαγκόι Πάβιτσιτς αστόχησε από το ύψος του πέναλτι στο 77′ μετά το γύρισμα του Σαλέμ Εμπακατά αλλά τρία λεπτά μετά ήρθε το «χρυσό» γκολ από τον Φαμπιάνο. Ο Βραζιλιάνος ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Πάλμα έκανε το 1-0. Το σουτ του Άλβιν Τέρα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουέστα, στην τελευταία προσπάθεια των Αρμένιων, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους και τον Άρη να ετοιμάζεται για το ταξίδι στο Βουκουρέστι την επόμενη εβδομάδα, όπου θα διεξαχθεί το πρώτο ματς με τη Ντινάμο Κιέβου.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής):Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι Τζούρασεκ (61′ Ζαν Ζουλ), Νταρίντα, Ρουπ (61′ Πάβιτσιτς), Μενέντεζ (46′ Σαβέριο), Πάλμα (89′ Ματαρίτα), Μορόν (86′ Χριστοδουλόπουλος).

ΑΡΑΡΑΤ (Βαρντάν Μινασιάν): Ερμάκοβ, Αλεμάο (87′ Χακομπιάν), Μπουένο, Σέιντ, Γκριγκοριάν (72′ Τερτεριάν), Μουραντιάν, Καστανέιρα (65′ Τέρα), Ομπιέρο (84′ Αμπαρτσουμιάν), Σερομπιάν (64′ Αβανεσιάν), Έζα, Γένε.