Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ντόρτμουντ: Θετικά νέα για τον Τέρζιτς ενόψει του ντέρμπι με την Παρί!
Συννεφιά στο «Ντέρμπι του Ήλιου», πρώτο γκολ της σεζόν για Έιμπραχαμ! (vid)
O Γουντ έχασε αυτό που δεν… χάνεται και η Σίτι θα τον ευχαριστεί για πάντα! (vid)
Ποστέκογλου: «Πλέον οι διαιτητικές αποφάσεις παίρνονται σε αίθουσες και όχι στο γήπεδο»
Αρχόντισσα η Σίτι στο Νότιγχαμ! (vid)
Απρόοπτο στη Σίτι με Έντερσον, μπήκε ο Ορτέγκα κι ο Γκουαρντιόλα «τρώει τα νύχια του» (vid)
O Αρτέτα κάλυψε τον Ράγια: «Τυχεροί που τον έχουμε! Έκανε μεγάλες επεμβάσεις!»
Αντιεπαγγελματίας Ντούμφρις, πικάρει με τον χειρότερο τρόπο τον Τεό Ερνάντες! (pic)
Άρσεναλ: Κατοστάρης ο Αρτέτα, πιο γρήγορος από τον Βενγκέρ
Η Μπάγερν έδωσε το σύνθημα ενόψει Ρεάλ: «Όλα στα κόκκινα!» (vid)
Μπαρτσελόνα

Πρωταθλήτρια… έκανες σεφτέ – Ο Πέδρι έσωσε την απογοητευτική Μπαρτσελόνα (vid)

Η Μπαρτσελόνα πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας δύσκολα με 2-0 της Κάντιθ εντός έδρας!

Αγχωτική… πρώτη νίκη της Μπαρτσελόνα στην φετινή La Liga! Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 2-0 της Κάντιθ εντός έδρας, κάνοντας μια μέτρια εμφάνιση, δείχνοντας πως… δεν έχουν βρει ρυθμό. «Σωτήρας» των Καταλανών ο Πέδρι.

Η Μπαρτσελόνα κατάλαβε με το “καλημέρα” πως… δεν θα έχει ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην άκρως μαχητική Κάντιθ. Οι Καταλανοί αν και είχαν από τα πρώτα λεπτά την κατοχή της μπάλας, δεν μπορούσε να διασπάσουν την τρομερή αμυντική γραμμή των αντιπάλων τους.

Στο 29′ η Μπάρτσα ήταν αυτή που απείλησε για πρώτη φορά στο ματς με τον Γιαμάλ να μην στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από ευνοϊκή θέση. Στο 34′ ο Κουντέ σπατάλησε μια μοναδική ευκαιρία, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 35′ με τον Ρότζερ Μάρτι.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0 και τον Τσάβι να ανησυχεί με την εικόνα της ομάδας του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κάντιθ να απειλεί την εστία της Μπαρτσελόνα στο 52′ και να στέλνει ένα πρώτο μήνυμα στους Μπλαουγκράνα. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Τσάβι και οι ποδοσφαιριστές του… αγχωνόντουσαν, καθώς έβλεπαν πως δεν μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων.

Ο κόουτς των πρωταθλητών Ιταλίας, προσπάθησε να αλλάξει την αγωνιστική εικόνα της ομάδας του και το κατάφερε.

Χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα την Κάντιθ, εν τέλει η Μπαρτσελόνα κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ που έμελλε να της δώσει τους τρεις βαθμούς και την πρώτη της νίκη στην φετινή La Liga.

Συγκεκριμένα στο 82′ Ο Γκουντογκάν έκανα πάσα πάρε-βάλε στον Πέδρι, ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 1-0, ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς, ενώ ο Φεράν Τόρες στο 94′  έγραψε το 2-0.  Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με την ομάδα του Τσάβι να παίρνει ένα αγχωτικό τρίποντο.