Bundesliga: «Για αυτό η Ντόρτμουντ θα κερδίσει την Παρί Σεν Ζερμέν»!
Τσέλσι: «Τελειώνει» τον Ποτσετίνο – Σε συζητήσεις με τον πρώτο της στόχο!
H Άρσεναλ είναι με αποδείξεις η καλύτερη ομάδα στη φετινή Premier League (stats)
Γιουνάιτεντ: Στέλνει τρεις στη Σαουδική Αραβία και πλουτίζει
Χαοτική διαφορά στις τιμές των εισιτηρίων σε Αλιάνζ Αρένα και Σαντιάγκο Μπερναμπέου
O Τσάβι Σίμονς ετοιμάζεται να… κουφάνει τους πάντες με την επιλογή του
Μίλαν

Πούλισικ, στην νέα… Μίλαν ξεχωρίζεις – Πρεμιέρα με τρίποντο για τους «ροσονέρι» (vid)

Η Μίλαν επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Μπολόνια στην πρώτη αγωνιστική της Serie A - Ξεχώριζαν οι Ζιρού και Πούλισικ!

Σπουδαία πρεμιέρα της Μίλαν στην φετινή Serie A, με τους “ροσονέρι” να επικρατούν με 2-0 εκτός έδρας της Μπολόνια! Ηγέτες για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι οι Ολιβιέ Ζιρού και Κρίστιαν Πούλισικ!

Η Μπολόνια ήταν αυτή που… απείλησε στο 1′ με τον Λυκογιάννη, όμως στην συνέχεια η Μίλαν ανέλαβε τα ηνία του ματς και κατάφερε να πάρει αρκετά γρήγορα το προβάδισμα, καθώς στο 11′ ο Ολιβιέ Ζιρού είπε «ευχαριστώ» και σκόραρε από κοντά για το 1-0!

Οι “ροσονέρι” συνέχισαν να πιέζουν τους γηπεδούχους και βρήκαν και το δεύτερο γκολ στο 21′ με τον Κρίστιαν Πούλισικ να σημειώνει ένα γκολ-αριστούργημα, το πρώτο του με την φανέλα της Μίλαν στην Serie A. Ο επιθετικός από τις ΗΠΑ με μια σουτάρα εκτός περιοχής έγραψε το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπολόνια προσπάθησε να ισορροπήσει κάπως την αναμέτρηση και η αλήθεια είναι πως τα κατάφερε. Στο 60′ ο Ντογιέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και απείλησε την εστία του Μενιάν.

Η ομάδα του Πιόλι όμως αμυνόταν υποδειγματικά και δεν έδωσε πολλές ευκαιρίες στους επιθετικούς της Μπολόνια. Αντιθέτως όσο περνούσαν τα λεπτά, οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να βγουν ψηλά και άφησαν πολλούς κενούς χώρους στα μετόπισθεν.

Το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος με την Μίλαν να ξεκινάει με ένα σπουδαίο τρίποντο την φετινή Serie A!