Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι βρήκε τον «μαέστρο» που έψαχνε!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ μίλησε για όλους και για όλα στον Γκάρι Νέβιλ!
Ίντερ: Τα μεταγραφικά της πλάνα για το καλοκαίρι!
Μικρό καλάθι κρατά ο Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει κριθεί τίποτα»
Ολυμπιακός: Αποθέωση για τους θριαμβευτές του Μπέρμιγχαμ στο «Ελ. Βενιζέλος»
Προκριματικά EURO2024

Σεληνιασμένη Ισπανία – Με σούπερ Μοράτα έκανε… σκόνη τη Γεωργία με επτάρα! (vid)

Ξέσπασε στην Τιφλίδα η Ισπανία μετά την ήττα της από τη Σκωτία, διαλύοντας τη Γεωργία του Κβαρατσχέλια με 7-1!

Ξεγυρισμένη επτάρα δέχτηκε η Γεωργία του Κβίτσα Κβαρατσχέλια. Η Ισπανία ήταν σε τρομερό απόγευμα διαλύοντας μέσα στην Τιφλίδα τους Γεωργιανούς. Ο Μαμαραντασβίλι της Βαλένθια έγινε έρμαιο των ορέξεων της «φούρια ρόχα» η οποία με μπροστάρη τον Άλβαρο Μοράτα έκανε πάρτι σήμερα. Βέβαια, αν δεν ήταν κι αυτός, θα μιλούσαμε για δεκάρα! Το τελικό 1-7 ήρθε απολύτως φυσιολογικά βάση της εικόνας του παιχνιδιού του πρώτου ομίλου για την 3η αγωνιστική των προκριματικών του Εuro 2024.

Ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε χατ-τρικ στην Τιφλίδα ανοίγοντας το σκορ στο 22ο λεπτό. Με ωραία κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μάρκο Ασένσιο ο έμπειρος φορ έκανε το 0-1 και ο χορός των γκολ ξεκίνησε. Πέντε λεπτά μετά η ομάδα του Ντε λα Φουέντε με αυτογκόλ του Κβιρκβέλια διπλασίασε τα τέρματά της.

Η Ισπανία με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου σκόραρε και τρίτο γκολ με τον Ρουίθ, αλλά ακυρώθηκε τελικά. Αυτό δεν πτόησε τον Ντάνι Όλμο να γράψει εκείνος το 0-3 στο 38ο λεπτό. Όμως, ο άσος της Λειψίας τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Με τον Λαμίν Γιαμάλ να μπαίνει στη θέση του γράφοντας ιστορία με την Εθνική του ομάδα ως ο νεότερος παίκτης που αγωνίζεται με το εθνόσημο! Το ημίχρονο έληξε με το εντυπωσιακό 0-4 χάρη στο 2ο τέρμα του Μοράτα στο ματς.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Έτσι έγραψε ιστορία ο Λαμίν Γιαμάλ!

Στο 49′ ο Κχακβετάτζε μείωσε για τους Γεωργιανούς, όπως η Ισπανία συνέχισε να παίζει σε υψηλές «στροφές» μέσα στη βροχή και βρήκε άλλα δύο γκολ από το 60′ και μετά. Στο 65′ ο αρχηγός των Ισπανών Άλβαρο Μοράτα ολοκλήρωσε το χατ-τρικ, ενώ στο 68′ ο Νίκο Γουίλιαμς πρόσθεσε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, κάνοντας το 6-1.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Γιαμάλ στο 74′, μέσα σε αποθέωση απ’ τους υπόλοιπους παίκτες της Ισπανίας για το εξαιρετικό ντεμπούτο του. Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από το συγκεκριμένο ματς, η Γεωργία ήταν αήττητη στα τελευταία 7 εντός έδρας παιχνίδια της, μετρώντας 5 νίκες και 2 ισοπαλίες. Αλλά σήμερα ισοπεδώθηκε για τα καλά…