Η Ντόρτμουντ έγραψε ιστορία: Πέντε γερμανικές ομάδες στο επόμενο Champions League
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Η μάχη των «Κέρβερων» (vid)
Εδώ να μείνεις: Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε την παραμονή του Μόντριτς
Επική «σακούλα» του Σάντσο, αλλά ο Φούλκρουγκ έστειλε την μπάλα στα… πουλιά! (vid)
Ρεσιτάλ αστοχίας η Παρί, με βραχεία κεφαλή η Ντόρτμουντ για τελικό! (vids)
Τσέλσι

Νέα εμφάνιση αλλά ίδια… αστοχία για Τσέλσι – Δεν «καθάρισε» ούτε την Μπόρνμουθ! (vid)

Η Τσέλσι ήταν ανώτερη, βρέθηκε πολλές φορές κοντά στο γκολ, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη κόντρα στην Μπόρνμουθ, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Η Τσέλσι έχει αρχίσει με άσχημο τρόπο την σεζόν της στην Αγγλία. Οι «Μπλε» ξεκίνησαν με ισοπαλία απέναντι στην Λίβερπουλ και έπειτα ηττήθηκαν με 3-1 από την Γουέστ Χαμ. Ξέσπασαν με τριάρα στην Λούτον αλλά δεν μπόρεσαν να χτύσουν κάποιο σερί, αφού στην επόμενη αναμέτρηση γνώρισαν την ήττα από την Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη με 0-1. Από την άλλη, η Μπόρνμουθ είχε μόλις δύο βαθμούς από τις ισοπαλίες με τις Γουέστ Χαμ και Μπρέντφορντ. Έτσι, και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη αλλά τελικά μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 13ο λεπτό. Η Τσέλσι βγήκε στην επίθεση με υπέροχη συνεργασία του Μούντρικ με τον Τζάκσον. Ο τελευταίος έκανε ένα όμορφο σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Η επόμενη σημαντική φάση του ματς ήταν είκοσι λεπτά μετά, με τον Γκάλαχερ να σουτάρει μέσα από την περιοχή των γηπεδούχων, με τον Νέτο να κάνει μία τρομερή επέμβαση. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Τσέλσι

Η Τσέλσι προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει

Στην επανάληψη, η Τσέλσι κατάφερε να σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Ο Στέρλινγκ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, και από το ριμπάουντ ο Κόλγουιλ την έστειλε στα δίχτυα, αλλά ήταν εκτεθειμένος. Στο 65′ υπήρξε μία αμφισβητούμενη φάση, καθώς υπήρξε ένα χέρι στην μικρή περιοχή της Μπόρνμουθ, με τον διαιτητή να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Η πρώτη πραγματική ευκαιρία των γηπεδούχων ήταν στο 78′, με τον Φίλιπ να δοκιμάζει το πόδι του με εκτέλεση φάουλ. Η μπάλα βρήκε στα σώματα και κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Στο 82′ και το 84′ η Τσέλσι βρέθηκε ξανά κοντά στο 0-1 με τους Τζάκσον και Πάλμερ αλλά τελικά δεν κατάφερε να βρει ποτέ το… χρυσό γκολ.

Έτσι, ο αγώνας έληξε με το σκορ στο 0-0 και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.