Ίντερ: Μισή… ντουζίνα παίκτες στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου τους!
Μπαρτσελόνα: Ο παίκτης που «θυσιάζεται» για να έρθουν… Όλμο και Γουίλιαμς!
Πεπέ σε οπαδούς Άρσεναλ: «Με κράζατε χωρίς λόγο! Δεν φταίω που έδωσαν 90 εκατ. ευρώ…»
Κασεμίρο: «Αυτόν τον επιθετικό δεν μπορεί να τον σταματήσει… ΚΑΝΕΙΣ»
Έξαλλος ο Μαγκουάιρ: «Πόσο γελοίο να κράζετε την Αγγλία στα EURO!»
Ομάδα έκπληξη φουλάρει για τον Γκριεζμάν – Τρελό συμβόλαιο… πίσω μόνο από τον Μέσι!
Οριστική απόφαση της Ρεάλ – «Θα τον πάρουμε ως ελεύθερο το 2025»
Κόσμος

Το πρώτο του Καντέ με την Αλ Ιτιχάντ ήταν αριστούργημα! (vids)

Ο Ενγκολό Καντέ πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την Αλ Ιτιχάντ και δεν θα μπορούσε να το είχε φανταστεί καλύτερο.

Ο Ενγκολό Καντέ πέρασε τα καλύτερα χρόνια της καριέρας του στην Τσέλσι, με την οποία έκανε εκπληκτικές εμφανίσεις και έγραψε το όνομά του με… χρυσά γράμματα στην ιστορία του συλλόγου. Ωστόσο, το καλοκαίρι αποχώρησε από τους «Μπλε» ώστε να συνεχίσει την καριέρα του στην Σαουδική Αραβία.

Ο 32χρονος συμφώνησε σε όλα με την Αλ Ιτιχάντ του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο, ώστε να κυριαρχήσει στην μεσαία γραμμή του γηπέδου. Ωστόσο, φαίνεται πως ο Γάλλος μέσος θα βοηθήσει την ομάδα του και στο σκοράρισμα, καθώς ήδη πέτυχε το πρώτο του γκολ, το οποίο ήταν εκπληκτικό.

Ο Καντέ έχει δώσει δύο ασίστ σε επτά παιχνίδια στην Saudi Pro League, με την τελευταία να έρχεται στην νίκη με 2-1 επί της Αλ Φατέχ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το γκολ του Μαρουάν Σααντάν στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά ο Ρομαρίνιο ισοφάρισε, μετά την εξαιρετική τελική πάσα του Καντέ. Καντέ

Ο Καντέ πέτυχε ίσως το πιο όμορφο γκολ της καριέρας του

Λίγο πριν την λήξη του πρώτη ημιχρόνου, ο διεθνής Γάλλος πέτυχε ίσως το καλύτερο τέρμα της καριέρας του. Ο Καντέ έκανε ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε στο «Γ» του αντίπαλου τερματοφύλακα και άφησε τους πάντες με… ανοιχτό το στόμα.

Θυμίζουμε πως ο Ενγκολό Καντέ κατάφερε να σκοράρει μόλις 13 φορές στην θητεία του στην Τσέλσι. Με τους «Μπλε» αγωνίστηκε σε 269 παιχνίδια, στα οποία κατάφερε να μοιράσει 16 ασίστ. Ακόμη, σε 20.774 λεπτά είδε 38 φορές την κίτρινη κάρτα. Με την Αλ Ιτιχάντ δεν έχει δεχθεί ακόμη κάποια κάρτα, και σε επτά παιχνίδια έχει ένα γκολ και δύο ασίστ. Το συμβόλαιό του με την ομάδα της Σαουδικής Αραβίας έχει διάρκεια μέχρι το 2026 και η χρηματιστηριακή του αξία φτάνει τα 15 εκατομμύρια ευρώ.

Δείτε το απίστευτο γκολ που πέτυχε ο Ενγκολό Καντέ με την φανέλα της Αλ Ιτιχάντ και την τρομερή του εμφάνιση: