Στατιστικά που «βουλώνουν» στόματα – Κουμάντο στα ημιτελικά κάνει η Ρεάλ και ο Κριστιάνο (pic)
Λέστερ: Οι… Πρωταθλητές επέστρεψαν στην Premier League!
Ατλέτικο Μαδρίτης: Η νέα εντυπωσιακή εντός έδρας εμφάνιση! (pic)
Μπάγερν: Ηχηρή απουσία ενόψει Ρεάλ – Θα κάνει πάρτι ο… Βινίσιους!
Ρούντιγκερ: «Τα.. έκανα πάνω μου μέχρι τα 15! Όλα τα έριχνα στο κρεβάτι»
Εντολή της Γιουνάιτεντ – «Μόνο αυτοί οι τρεις ΔΕΝ είναι προς πώληση»
Η Γιουβέντους βρήκε τον αντι-Ραμπιό στην Παρί Σεν Ζερμέν!
Bundesliga

Μια «κανονιά» του αρχηγού ήταν αρκετή για την Ντόρτμουντ (vid)

O Mάρκο Ρόις μίλησε τη στιγμή που τον χρειαζόταν η Ντόρτμουντ! Οι Βεστφαλοί χάρις εκείνον πήραν νίκη... χρυσάφι (1-0) επί της Βόλφσμπουργκ.

H Ντόρτμουντ ήταν καλύτερη της Βόλφσμπουργκ μα δυσκολεύτηκε πολύ για να το αποδείξει! Ο Μάρκο Ρόις έδωσε όμως τη λύση και οι Βεστφαλοί πανηγύρισαν μαζί με το κοινό τους μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια του φετινού γερμανικού πρωταθλήματος. Νίκη με 1-0 για την Ντόρτμουντ.

Η 5η αγωνιστική της Bundesliga έφερε την Μπορούσια Ντόρτμουντ αντιμέτωπη με τη πάντα υπολογίσιμη Βόλφσμπουργκ. Μια παραδοσιακή αναμέτρηση των γερμανικών γηπέδων που διαχρονικά προσφέρει έντονες συγκινήσεις. Οι Βεστφαλοί πήγαιναν ως το φαβορί στον αγώνα όμως ήξεραν πως για να πάρουν τη νίκη θα έπρεπε να μοχθήσουν ιδιαίτερα καθώς απέναντί τους έβρισκαν ένα σκληροτράχηλο σύνολο όπως είναι η Βόλφσμπουργκ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Η Ντόρτμουντ πίεσε, έψαξε το γκολ που θα ξεκλείδωνε το παιχνίδι όμως οι ευκαιρίες που δημιούργησε έμειναν στη… μέση. Η Βόλφσμπουργκ πιέστηκε αλλά σε γενικές γραμμές κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν πηγαίνοντας στο ημίχρονο στην ισοπαλία. Στην επανάληψη οι Βεστφαλοί εμφανίστηκαν καλύτεροι στο χορτάρι. Με ηγέτη τον Μάρκο Ρόις πίεσαν και κυνήγησαν περισσότερο το γκολ.

Τελικά το βρήκαν στο 68ο λεπτό της συνάντησης. Ο Μπράντ κράτησε όσο έπρεπε τη μπάλα, την έδωσε στον Ρόις και εκείνος με μια επαφή την έστειλε στα δίχτυα των «Λύκων». Αυτή ήταν η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση στο Ιντούνα Παρκ. Σημαντική νίκη για την Ντόρτμουντ!