Σίτι, σε έχει κάνει… πελάτισσα – Ο Γκουαρντιόλα «ζαλίζεται» κόντρα στην Τότεναμ!
Ντόρτμουντ – Ρεάλ Μαδρίτης: Οι φανέλες που θα φορέσουν στον τελικό
Επίσημο: O Ράφαελ Βαράν αποχαιρέτησε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Οπαδοί της Άρσεναλ έκαναν τη νύχτα… μέρα έξω από το ξενοδοχείο που βρίσκεται η Σίτι (vids)
H Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε να κάνει δικό της τον Χοσέλου
Premier League

Η Τότεναμ νικάει και γράφει ιστορία με τον Ποστέκογλου! (vid)

Η Τότεναμ αν και δυσκολεύτηκε επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 1-0 της Λούτον, πιάνοντας κορυφή στην Premier League.

Η Τότεναμ συνεχίζει να εντυπωσιάζει και να παίρνει τη μία νίκη, πίσω από την άλλη στη φετινή Premier League. Οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου επικράτησαν εκτός έδρας, έστω και δύσκολα, με σκορ 1-0 της Λούτον στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος.

Έτσι, οι Λονδρέζοι σκαρφάλωσαν στην κορυφή και γράφουν… ιστορία, αφού έχουν κάνει καλύτερο ξεκίνημα ακόμα και από τη σεζόν 1960-1961 όταν και κατέκτησαν το τελευταίο τους νταμπλ.

Η Τότεναμ έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στη Λούτον. Οι παίκτες του Ποστέκογλου ήταν… γκαζωμένοι στα πρώτα 20 λεπτά και θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει παραπάνω από ένα γκολ μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα. Όμως, η αστοχία τους ήταν τέτοια, ενώ και ο αντίπαλος κίπερ δήλωσε «παρών» όταν και όποτε έπρεπε οπότε οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν κάποιο γκολ.

Στο 28′ ο Μάντισον έφτασε πολύ κοντά στο 0-1, όμως, o Καμίνσκι παραχώρησε μία μεγάλη επέμβαση. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Λούτον βγήκε αργά- αργά μπροστά και δεν το μετάνιωσε. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι σημείωσαν και γκολ με τον Λόκι αλλά αυτό δεν μέτρησε ποτέ, αφού νωρίτερα είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.

Η Τότεναμ έκανε πιο δύσκολη τη ζωή της όταν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μπισούμα είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο, αφήνοντας έτσι την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Η Λούτον στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε εκείνη καλύτερα και θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα στο 47′ αν ο Αντεμπάγιο δεν έχανε εξ επαφής ένα σίγουρο γκολ και στέλνοντας την μπάλα έξω με το 0-0 να μένει και τότε.

Τη διαφορά έκανε λίγο αργότερα ο Μάντισον, ο οποίος μετά από κόρνερ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, με ωραία ατομική ενέργεια έδωσε την μπάλα στον Φαν ντε Φεν με τον Ολλανδό αμυντικό με ωραίο πλασέ από κοντά να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Από εκεί και πέρα η Λούτον πίεσε και ανέβηκε ακόμη περισσότερο με τους γηπεδούχους να έχουν μερικές καλές στιγμές για το 1-1 με την Τότεναμ παράλληλα να δίνει χώρους για να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Ποστέκογλου έπαιξαν με μυαλό και εμπειρία και πήραν ένα πολύ σημαντικό «διπλό» που τους έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Premier League.