PODCAST: Θρυλικό έπος στο «Βίλα Παρκ» and more…
Το ερυθρόλευκο πάρτι υπό το βλέμμα των Πρίγκηπα Ουίλιαμ και Βαγγέλη Μαρινάκη (vids)
«Buzzer-beater» ο Ενζολά και προβάδισμα ενόψει τελικού η Φιορεντίνα (vid)
ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ Ολυμπιακός, ταπείνωσε τη Βίλα μες στο χωριό της και βλέπει τελικό! (vid)
Νέο… πάρτι της Λεβερκούζεν – Όλα ανοι«Χ»τά στην Μασσαλία! (vids)
Killer ο Βιρτς που «εκτέλεσε» και τη Ρόμα! (vid)
ΑΠΙΘΑΝΟ σουτ ο Έσε, 4-2 ο Ολυμπιακός! (vid)
Η Τσέλσι «πάτησε» την Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Ισοφάρισε ο Ντιαμπί, ΧΑΤ-ΤΡΙΚ ο Ελ Κααμπί! (vids)
Κάρλο Αντσελότι: «Ο Βινίσιους έχει… κρύο αίμα»!
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Μείωσε στις καθυστερήσεις ο Γουότκινς (vid)
Κάνει την Ευρώπη και πάλι να παραμιλάει ο Τζολάκης με αυτό που έπιασε! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Το ακυρωθέν γκολ του Μπέιλι (vid)
0-2 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ξανά με Ελ Κααμπί! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: 0-1 με πλασεδάρα Ελ Κααμπί! (vid)
Bundesliga

Καυτή σαν τον… Ιούλιο η Ντόρτμουντ! (vid)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έφτασε τις πέντε σερί νίκες στη Bundesliga, επικρατώντας εντός έδρας με σκορ 1-0 της Βέρντερ Βρέμης.

Ο Τζούλιαν (ή αλλιώς Ιούλιος στα ελληνικά) Μπραντ είναι ένας από τους πιο ταλαντούχους και «καυτούς» παίκτες που διαθέτει στις τάξεις της τα τελευταία χρόνια η Μπορούσια Ντόρτμουντ. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός είναι καλός και στη δημιουργία και στο σκοράρισμα, όπως έδειξε και στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Bundesliga.

Χάρη στο τέρμα του οι Βεστφαλοί επικράτησαν με σκορ 1-0 και έφτασαν τις πέντε σερί νίκες στο γερμανικό πρωτάθλημα. Όχι και άσχημα. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι με αυτή τη νίκη «έπιασαν» τους 20 βαθμούς και παράλληλα την κορυφή!

Οι δύο ομάδες από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξαν ότι ήθελαν να παίξουν ανοιχτά και επιθετικά. Στη θεωρία αυτό, γιατί στην πράξη τα πράγματα δεν πήγαιναν για καμία από τις δύο τόσο καλά. Αμφότερες έκαναν πολλά λάθη και έτσι δεν δημιούργησαν τις κατάλληλες προϋποθέσεις, ώστε να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε σχετικά γρήγορα και χωρίς κάτι σημαντικό. Ναι μεν ο ρυθμός ήταν καλός, όμως, οι ημιτελείς προσπάθειες των ποδοσφαιριστών δεν βοήθησαν όσον αφορά το θέαμα ή τα γκολ. Το δεύτερο 45λεπτο δεν είχε τρομερές διαφορές. Παρόλα αυτά μπήκε ένα γκολ. Αυτό ανήκε στους γηπεδούχους.

Ο Μπραντ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Τσαν και στο 67′ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Ντόρτμουντ από εκεί και πέρα ήξερε πολύ καλά τι έπρεπε να κάνει και πώς, ώστε να κρατήσει το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Η Βέρντερ παρά την πίεση που άσκησε και τις ευκαιρίες που είχε δεν κατάφερε να πάρει, κάτι θετικό από την εν λόγω αναμέτρηση.

Έτσι, το 1-0 έμεινε ως το τέλος τους Βεστφαλούς να φτάνουν τις πέντε σερί νίκες στο γερμανικό πρωτάθλημα και παράλληλα στην κορυφή του.