Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι βρήκε τον «μαέστρο» που έψαχνε!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ μίλησε για όλους και για όλα στον Γκάρι Νέβιλ!
Ίντερ: Τα μεταγραφικά της πλάνα για το καλοκαίρι!
Μικρό καλάθι κρατά ο Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει κριθεί τίποτα»
Ολυμπιακός: Αποθέωση για τους θριαμβευτές του Μπέρμιγχαμ στο «Ελ. Βενιζέλος»
PODCAST: Θρυλικό έπος στο «Βίλα Παρκ» and more…
Μάντσεστερ Σίτι

Η Σίτι δεν πείθει – Νίκησε με το «στανιό» με … Χάαλαντ θετικό (vid)

Οι πρωταθλητές επικράτησε με 2-1 της Μπράιτον, χωρίς να... θέλξουν με την απόδοση τους! Στα συν η επιστροφή του Χάαλαντ στα γκολ

Σπουδαία νίκη για την Μάντσεστερ Σίτι, με τους πρωταθλητές να επικρατούν εντός έδρας με 2-1 της Μπράιτον! Σκόραρε ξανά ο Χάαλαντ, στην κορυφή με 21 βαθμούς η ομάδα του Γκουαρντιόλα και περιμένει Άρσεναλ και… Τότεναμ!

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε γρήγορα γρήγορα το προβάδισμα, με τον Άλβαρεζ να… σημειώνει ένα ακόμα γκολ για την φετινή Premier League. Στο 7′ ο Ντόκου βρήκε τον Αργεντινό επιθετικό με ωραία σέντρα και ο Άλβαρεζ έγραψε με ωραίο σουτ το 1-0.

Ωστόσο η μεγάλη… έκπληξη ήρθε λίγα λεπτά αργότερα με τον σπουδαίο Έρλινγκ Χάαλαντ να βρίσκει επιτέλους δίχτυα! Ο Νορβηγός σταρ έκλεψε την μπάλα και με ένα όμορφο δυνατό σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 2-0, ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το 2-0 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου 45λεπτου, με την Μπράιτον… να μην δείχνει κανένα από τα “προτερήματα” της!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπράιτον δεν είχε άλλη λύση από το να ανοιχτεί για να βρει ένα γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν εύκολο με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να ελέγχει απόλυτα το ματς.

Στο 68′ ο Χάαλαντ έχασε μια σπουδαία ευκαιρία για να μεγαλώσει το δείκτη του σκορ, όμως δεν τα κατάφερε. Η Μπράιτον κόντρα στη ροή του ματς κατάφερε να μειώσει με τον Ανσού Φάτι στο 73′, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Ακάνζι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 96′, όμως το ματς είχε ήδη κριθεί.

Η Σίτι κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τέλος, παίρνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς!