Σκοράρει εκτός περιοχής ο Ντε Πολ και 1-0 η Ατλέτικο την Μπιλμπάο!
Σημείο… μηδέν το Τορίνο για Γιουβέντους και Μίλαν!
Ο Ναδάλ «ένωσε» Ζιντάν και Βινίσιους! (vid)
Άγιαξ

Βαρέλι δίχως πάτο ο Άγιαξ – «Έφαγε» πεντάρα και είναι τελευταίος στην βαθμολογία! (vid)

Ο Άγιαξ συνεχίζει την... άθλια πορεία του μέσα στην σεζόν αφού δέχθηκε πέντε γκολ από την Αϊντχόφεν και βρίσκεται πλέον στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Άγιαξ βρίσκεται πλέον στην τελευταία θέση της Eredivisie καθώς η καταστροφική του πορεία για τη σεζόν 2023-24 συνεχίστηκε, με τον «Αίαντα» να χάνει με 5-2 από την Αϊντχόφεν και έδειξε πως δεν μπορεί με κανέναν τρόπο να βρει αντίδραση.

Ο Ίρβινγκ Λοζάνο πέτυχε ένα χατ-τρικ για τους γηπεδούχους, και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής σε αυτόν τον θρίαμβο, βοηθώντας ταυτρόχρονα την ομάδα του να κάνει το 10 στα 10 και να συνεχίσει την εξαιρετική πορεία της στο Πρωτάθλημα. Ο Άγιαξ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2-1 και είχε ελπίδες πως θα έπαιρνε μία νίκη που θα μπορούσε να του δώσει ψυχολογία για την συνέχεια. Όμως, η PSV αντέδρασε με τέσσερα γκολ στην επανάληψη, με τον «Αίαντα» να καταρρέει για ακόμη μία φορά. Άγιαξ

Ο Άγιαξ δεν σταματάει να… ξεφτιλίζεται

Το αποτέλεσμα αυτό σε συνδυασμό με τη νίκη της Βόλενταμ επί της Εξέλσιο, σημαίνει ότι ο μεγαλύτερος σύλλογος του ολλανδικού ποδοσφαίρου με 36 Πρωταθλήματα και τέσσερα Ευρωπαϊκά Κύπελλα βρίσκεται στην τελευταία θέση του πίνακα της Eredivisie με μόλις πέντε βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 10ο λεπτό με τον Φαν Ντε Μπούμεν να δίνει το προβάδισμα στον Άγιαξ. Ωστόσο, δέκα λεπτά μετά ο Λοζάνο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Τελικά, η ομάδα του Μαντούρο πήγε μπροστά στα αποδυτήρια, αφού και Μπρόμπεϊ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα (40′) για το 1-2 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ντε Γιονγκ απάντησε με το… καλημέρα (49′) και μόλις τρία λεπτά μετά, ο Σαϊμπάρι έδωσε το προβάδισμα στην Αϊτχόφεν. Ο Ίρβινγκ Λοζάνο ήταν αυτός που ολοκλήρωσε τον θρίαμβο, καθώς σκόραρε άλλα δύο τέρματα στο 60ο λεπτό και στο 72′ και διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Έτσι, η Αϊτχόφεν βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα με 30 βαθμούς και δείχνει πως φέτος έχει ως στόχο το Πρωτάθλημα, με την Άλκμααρ να ακολουθεί με 26 πόντους. Από την άλλη, ο Άγιαν είναι τελευταίος με 5 βαθμούς, αλλά έχει δύο παιχνίδια λιγότερα από την Ουτρέχτη που έχει 2 πόντους περισσότερους.