Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι βρήκε τον «μαέστρο» που έψαχνε!
Η Μπάγερν βρήκε τον επόμενο Ντέιβις στην Άρσεναλ!
Άρσεναλ

Με… σωτήρα τον Χάβερτς η Άρσεναλ ανέβηκε στην κορυφή της Premier League! (vid)

Η Άρσεναλ πήρε μία τεράστια νίκη κόντρα στην Μπρέντφορντ και ανέβηκε στην κορυφή της Premier League, αφήνοντας πίσω της τις Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ.

Η Μπρέντφορντ φιλοξένησε την Άρσεναλ για το Πρωτάθλημα, με τα «Κανόνια» να γνωρίζουν πως με το τρίποντο θα περνούσαν στην κορυφή της Premier League.

Η πρώτη απειλή της αναμέτρησης ήρθε στο 10ο λεπτό του αγώνα για την Άρσενα, όταν ο Τροσάρντ βρέθηκε στην άκρη της περιοχής από το γύρισμα του Σάκα. Δοκίμασε το πόδι του αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά από την εστία της Μπρέντφορντ. Τρία λεπτά μετά, ο Ράμσντεϊλ έκανε ένα τραγικό λάθος, αλλά οι Εμπεμό και Γουισά δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα με τον Ράις να απομακρύνει πάνω στην γραμμή.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 23′ με το μακρινό σουτ του Νόργκααρντ που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι, ενώ δύο λεπτά μετά ο Τροσάρντ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα προς την εστία με το κεφάλι. Τα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε, με την ευκαιρία να έρχεται στο 42′. Ο Ζεσούς είδε τον Φλέκεν να κάνει μία μεγάλη επέμβαση στην κεφαλιά του, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Τροσάρντ, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα. Ωστόσο, μετά την παρέμβαση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0. Άρσεναλ

Η Άρσεναλ είναι μόνη και… καλύτερη

Στην επανάληψη, η κόντρα πάνω στον Όντεγκααρντ πέρασε πάνω από την εστία της Μπρέντφορντ (46′) και από τότε μέχρι το 70ο λεπτό δεν υπήρξε κάτι ιδιαίτερο στο παιχνίδι. Στο 70′ ο Γαρμολιούκ απείλησε από μακριά αλλά το έπιασε εύκολα ο Ράμσντεϊλ. Έξι λεπτά μετά, ο Ζιντσένκο απομάκρυνε το πλασέ του Εμπεπό στην γραμμή και λίγο πριν τις καθυστερήσεις ο Χάβερτς… λύτρωσε την Άρσεναλ.

Στο 89′ ο Σάκα έβγαλε μία εκπληκτική σέντρα και ο Χάβερτς με το κεφάλι έστειλε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Φλέκεν και στα δίχτυα για το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με την Άρσεναλ να ανεβαίνει στην πρώτη θέση της Premier League.