Ντι Μαρία και στα 36… τους γλεντάς – Βρήκε νέα ομάδα ο πρωταθλητής κόσμου (vid)
Αποκαλυπτικός Τεν Χαγκ: «Σύγκρουση με τον Σάντσο, αλλά…»
Μπαρτσελόνα – NIKE: Μία σχέση με εντάσεις λόγω… Λεβαντόφσκι και ενός «Μ»!
Γιουβέντους: Το σχόλιο του Αλέγκρι για το μέλλον του!
Ρεάλ Μαδρίτης: Ήταν έτοιμος να φύγει και τώρα… δέχεται πρόταση ανανέωσης!
Επίσημο: Η Μπάγερν παρουσίασε την νέα της εντυπωσιακή φανέλα! (pics)
Οριστικό: Επιστρέφει στους… αγγλικούς πάγκους ο Λοπετέγκι!
Ο Αμορίμ με δυο κουβέντες έβαλε τέλος σε όλα τα σενάρια
Μίλαν

Η Αταλάντα με… τρίμπαλο και γκολάρα του Μουριέλ «καθάρισε» την Μίλαν! (vids)

Η Αταλάντα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 απέναντι στη Μίλαν, με τον Μουριέλ να «καθαρίζει» με ένα εκπληκτικό γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Αταλάντα φιλοξένησε τη Μίλαν σε ένα πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο δεύτερο και τελικά η Αταλάντα πήρε τη νίκη με 3-2. Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Λούκμαν, Ζιρού, Γιόβιτς και ο Μουριέλ, ο οποίος πέτυχε ένα από τα πιο όμορφα γκολ της αγωνιστικής.

Η Αταλάντα μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και έδειξε πως από νωρίς ήθελε ένα γρήγορο γκολ για να πάρει το προβάδισμα. Μάλιστα, έφτασε πολύ κοντά στο να το πετύχει, με τον Τσαρλς Ντε Κέτελαρ να βρίσκεται στη μικρή περιοχή απέναντι στον Μενιάν αλλά δεν κατάφερε να σημαδέψει την εστία και έστειλε την μπάλα άουτ (8′). Στο 28′, ο Βέλγος έχασε και άλλη ευκαιρία, καθώς δε σκόραρε σε τετ-α-τετ, με τον διαιτητή όμως μετά να γυρίζει τη φάση πίσω για επιθετικό φάουλ.

Τελικά, στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στον αγώνα. Ο Λούκμαν έλαβε την μπάλα από τον Κουπμάινερς και δοκίμασε το πόδι του. Η μπάλα κόντραρε, πέρασε τον Μενιάν και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Μίλαν

Η Αταλάντα δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε τη Μίλαν

Όλα έδειχναν πως αυτό θα ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αλλά στις καθυστερήσεις (45+3′) ο Ζιρού πήρε την κεφαλιά από τη σέντρα του Φλορένσι και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο Πάσαλιτς απείλησε στο 49′ αλλά είδε το σουτ του να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερν. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 55ο λεπτό, ο Λούκμαν σκόραρε ξανά, μετά από την όμορφη συνεργασία με τον Ντε Κέτελαρ και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Αταλάντα.

Στο 79′ ο Μενιάν… έσωσε τη Μίλαν με μία τριπλή επέμβαση και ένα λεπτό μετά, ο Πούλισικ βρήκε τον Γιόβιτς, ο οποίος ξεμαρκάριστος στην αντίπαλη περιοχή έκανε το 2-2. Στο 90+3′ ο Καλάμπρια αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη (πήρε την πρώτη στο 81′) και τελικά η Αταλάντα κατάφερε να πάρει τη νίκη, με τον Μουριέλ να σκοράρει ένα καταπληκτικό γκολ, μετά την ασίστ του Μίραντσουκ.

Έτσι, η Αταλάντα έφτασε τους 23 βαθμούς και είναι 7η, ενώ η Μίλαν είναι 3η με 29 πόντους.