Ρεάλ Μαδρίτης: Θέλει πίσω το «διαμάντι» που… λάμπει στη Χιρόνα!
Τσέλσι: Ο Ποτσετίνο ετοιμάζεται για μεγάλες επιτυχίες του χρόνου!
Non-stop προβλήματα στην Μπαρτσελόνα: Έξαλλος με τον Τσάβι ο Λεβαντόφσκι!
Λίβερπουλ: Τα λόγια του Κλοπ συγκινούν μέχρι και οπαδό της Έβερτον
Το έριξε στο φαΐ και τις μπύρες ο Ζίλε κι έχει κάνει μια κοιλιά ως το «Γουέμπλεϊ»!
Επίσημα το πιο πολύτιμο «διαμάντι» της Αγγλίας ο Πάλμερ! (pic)
Τότεναμ

Η Τότεναμ του Ποστέκογλου έκανε… γλέντι με «τεσσάρα» κόντρα στη Νιούκαστλ! (vid)

Η Τότεναμ έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της στη σεζόν, διέλυσε τη Νιούκαστλ με 4-1 και μείωσε τη διαφορά από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League στους τρεις πόντους.

Η Τότεναμ υποδέχθηκε στην έδρα της τη Νιούκαστλ, σε ένα παιχνίδι που θεωρητικά ήταν ντέρμπι. Όμως, η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου μετέτρεψε σε «πάρτι» αυτή την αναμέτρηση της Premier League, παίρνοντας μία πολύ εύκολη νίκη με 4-1, ενώ έχασε ευκαιρίες και για άλλα γκολ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά στον αγώνα και έδειξαν πως είχαν διάθεση να παίξουν επιθετικά. Η Τότεναμ απείλησε από το πέμπτο λεπτό του ματς, με τον Ριτσάλρισον να σουτάρει από πλαϊνή θέση, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Μπρούνο Γκιμαράες έχασε την πρώτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, με το μακρινό πλασέ του να περνάει… χιλιοστά πάνω από το δοκάρι του Βικάριο. Στο 9′ ήρθε η πρώτη τεράστια ευκαιρία, με τον Ίσαακ να βλέπει την μπάλα να κοντράρει στο τάκλιν του αμυντικού και έτσι δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα.

Τελικά, η Τότεναμ άνοιξε το σκορ με τον Ουντόγκι, ο οποίος σκόραρε εύκολα μετά την ασίστ του Σον. Η Νιούκαστλ προσπάθησε να ισοφαρίσει με τον Αλμιρόν, αλλά ο Βικάριο μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Στο 37ο λεπτό, ο Σον έκανε μία εκπληκτική ενέργεια, έδωσε την μπάλα στον Ριτσάρλισον και ο Βραζιλιάνος με ένα πολύ όμορφο πλασέ έκανε το 2-0. Τότεναμ

Η Τότεναμ διέλυσε με τρομερή εμφάνιση την Νιούκαστλ

Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν ξανά για την Τότεναμ, με τον Ριτσάρλισον να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στην κενή εστία, ενώ στη συνέχεια δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε από την κεφαλιά που πήρε, μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι «Πετεινοί» έκαναν το 3-0, με τον Ριτσάλρισον να σκοράρει, μετά την καταπληκτική σέντρα μισού γηπέδου που έβγαλε ο Πόρο. Η Τότεναμ συνέχισε να πιέζει και είχε και δοκάρι με τον Τζόνσον στο 63′, με τον Σον στη συνέχεια της φάσης να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 84′ ο Σον κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος και σκόραρε, ενώ ο Τζοέλιντον διαμόρφωσε το τελικό 4-1 του αγώνα, μετά το γύρισμα του Γουίλτον.