Μίλαν: Οι πέντε κανόνες που πρέπει να ακολουθήσει ο νέος προπονητής!
Ντόρτμουντ – Παρί: ΔΥΟ δοκάρια σε λίγα δευτερόλεπτα από Μπαπέ και Χακίμι! (vid)
Η Ρεάλ ήδη ετοιμάζει φιέστα στη Μαδρίτη για το πρωτάθλημα πριν την Μπάγερν!
Ντόρτμουντ – Παρί: Θύμισε Χάαλαντ η γκολάρα του Φύλκρουγκ! (vid)
Ο κόσμος της Ντόρτμουντ έδωσε… ρέστα στο ματς με την Παρί! (vid)
O Κόντε θέλει την μεγάλη επιστροφή στην Τσέλσι!
Μαρτύρησε τον Ζιρού ο προπονητής του: «Φεύγει για MLS»
Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης «πάτησε» τη Σεβίλλη και… έπιασε τριάδα! (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Σεβίλλη στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Ισπανία με 1-0 και έτσι προσπέρασε στη βαθμολογία την Μπαρτσελόνα, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχθηκε τη Σεβίλλη στο «Μετροπολιτάνο», έχοντας στο μυαλό της μόνο τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μάρκος Λιορέντε και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Η πρώτη τελική του αγώνα ήταν για τη Σεβίλλη, με τον Ράκιτιτς να δοκιμάζει από μακριά το πόδι του αλλά να βλέπει την μπάλα να περνάει αρκετά άουτ (2′). Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Μοράτα δεν κατάφερε να σκοράρει μετά την πάσα του Ροντρίγκο, ενώ στο 7′ οι Γκριεζμάν και Οκάμπος δεν κατάφεραν να δώσουν το προβάδισμα στις ομάδες τους.

Στο 19′ ο Γκριεζμάν σούταρε έξω από την περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε άουτ, ίδια ήταν η κατάληξη και στο 23′ Στην υπόλοιπη διάρκεια του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη ευκαιρία, με τη Σεβίλλη να κάνει αρκετά φάουλ και να κόβει τον ρυθμό. Ατλέτικο

Η Ατλέτικο κέρδισε τη Σεβίλλη και πήγε τρίτη στη βαθμολογία

Στην επανάληψη, η Ατλέτικο Μαδρίτης προηγήθηκε με το… καλημέρα ο Μάρκος Λιορέντε γύρισε για τον Άλβαρο Μοράτα, αλλά ο Σέρτζιο Ράμος έκοψε την μπάλα. Αυτή κατέληξε ξανά στον Λιορέντε, ο οποίος εύκολα την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Στο 52ο λεπτό ο Ράμος δοκίμασε από μακριά το πόδιο του αλλά το σουτ του κόντραρε στα σώματα, όπως και αυτό του Λίνο για την Ατλέτικο στο 58′.

Στο 70′ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν όταν ο Σουγιουτσούκ, μετά την παρέμβαση του VAR, είδε την κόκκινη κάρτα για ένα μαρκάρισμα στον Λούκας Οκάμπος. Παρά το πλεονέκτημα, η Σεβίλλη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που έκανε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, και έτσι το 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε μέχρι τη λήξη του ματς.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ατλέτικο ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας πίσω της την Μπαρτσελόνα και έχοντας μπροστά της τις Χιρόνα και Ρεάλ Μαδρίτης.