Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι βρήκε τον «μαέστρο» που έψαχνε!
Η Μπάγερν βρήκε τον επόμενο Ντέιβις στην Άρσεναλ!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ μίλησε για όλους και για όλα στον Γκάρι Νέβιλ!
Μάντσεστερ Σίτι

Ο αρχηγός επέστρεψε και η Σίτι το γλέντησε με 5αρα πρόκρισης! (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 5-0 της Χάντερσφιλντ και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup! Ντεμπούτο για τον Ντε Μπρούιν...

Η Μάντσεστερ Σίτι έστησε ένα μικρό πάρτι και πήρε την νίκη πρόκριση για την επόμενη φάση του FA CUP, καθώς επικράτησε με 5-0 της Χάντερσφιλντ!

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε η διαφορά ποιότητα ανάμεσα στις δύο ομάδες, παρά τις αλλαγές που είχε κάνει ο Πεπ Γκουαρντιόλα στην αρχική ενδεκάδα. Η πίεση των γηπεδούχων… έφερε το πρώτο γκολ στο 33′ με τον Φόντεν να δίνει το προβάδισμα στους “πολίτες”.

Στο 37′ ο Άλβαρεζ έκανε το 2-0 και κάπου εκεί κλείδωσε η υπόθεση πρόκριση για την Μάντσεστερ Σίτι, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν σε καμία περίπτωση τους γηπεδούχους, με το 2-0 να είναι και το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γκουαρντιόλα δεν πάτησε φρένο και κατάφερε να σημειώσει και τρίτο γκολ στο 58′ με τον Μπομπ. Φυσικά το μεγάλο highlight του ματς ήταν όταν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Κέβιν Ντε Μπρούι, ο οποίος μετά από αρκετούς μήνες επέστρεψε στην αγωνιστική δράση.

Ο Φόντεν με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έκανε το 4-0 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση της ομάδας του. Μάλιστα, ο Βέλγος σούπερ σταρ της Σίτι έκανε και την πρώτη ου ασίστ με το “καλημέρα” στο ματς, καθώς χάρισε το γκολ στον Ντόκου, ο οποίος στο 74′ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με τους πρωταθλητές Αγγλίας να περνούν ένα εύκολο απόγευμα…