Νέος θρίαμβος της Ρεάλ Μαδρίτης: Έπεισε τον Κρόος να πάρει τη μεγάλη απόφαση!
ΓΚΟΛΑΡΑ Ρονάλντο με φοβερό γυριστό από τη γωνία της περιοχής! (vid)
Κάνουν… ουρά για τον Τιάγκο Σίλβα οι ομάδες: Και αυτός τις παίζει στα δάχτυλά του!
Η Μπάγερν δίνει το τελειωτικό «χτύπημα» στην Λίβερπουλ – Κάνει κίνηση για τον ηγέτη!
Ράγισε καρδίες ο Ιμπραΐμοβιτς: «Στέρεψα από δάκρυα! Μου λείπεις πολύ να ξέρεις»
Λίβερπουλ: Κανένα «ευχαριστώ» στον Κλοπ – Ακυρώνει το αντίο λόγω… αποτυχίας!
Για αυτό τους «γλεντάει» ο Βινίσιους – Αντιγράφει τις κινήσεις από τρεις… GOAT!
Ισπανία

Πέρασε με την κλάση της η Μπαρτσελόνα! (vids)

Η Μπαρτσελόνα, αν και δυσκολεύτηκε, πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, επικρατώντας με σκορ 3-1 της Ουνιονίστας!

Η Μπαρτσελόνα δεν είναι και στο καλύτερο… φεγγάρι της. Οι παίκτες του Τσάβι ναι μεν νίκησαν εκτός έδρας με σκορ 3-1 και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ισπανίας. Ωστόσο, τα έβαλαν με την Ουνιονίστας. Μία ομάδα της τρίτης κατηγορίας με τους γηπεδούχους να προηγούνται.

Οι Καταλανοί δεν ικανοποίησαν με το θέαμα που παρουσίασαν. Μάλιστα, για πολλά λεπτά ήταν στο 1-1 και έπρεπε να επιστρατευτεί η κλάση και η ποιότητα δύο αμυντικών (Κουντέ, Μπαλντέ), μέχρι να έρθει η επικράτηση!

TO ΜΑΤΣ:

Οι παίκτες της Ουνιονίστας από τα πρώτα λεπτά έδειχναν να μην φοβούνται. Ότι ήθελαν να το απολαύσουν. Να παίξουν την μπάλα τους και όπου τους βγάλει! Η Μπαρτσελόνα δεν άργησε να το καταλάβει. Οι γηπεδούχοι σίγουρα δεν είχαν την ποιότητα, άλλωστε πρόκειται για μία ομάδα της τρίτης εθνικής, όμως όσο είχαν δυνάμεις έβαλαν δύσκολα στους Καταλανούς. Άλλωστε δεν ήταν λίγες οι φορές που νίκησαν στις πιο πολλές μονομαχίες.

Τα πράγματα για τον Τσάβι και το σύνολό του άργησαν να γίνονται δύσκολα και αγχωτικά στο 31′ όταν ο Γκόμες με ωραίο σουτ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Από εκεί και έπειτα οι φιλοξενούμενοι κατάλαβαν ότι έπρεπε να πατήσουν γκάζι και να ανεβάσουν ταχύτητα αν δεν ήθελαν να πέσουν θύμα έκπληξης. Και έτσι έγινε.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημίχρονου το γκολ του Τόρες έμελλε να αποκαταστήσει την ισορροπία για το 1-1 στο 45′. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας. Άλλαξε πολλές φορές γρήγορα την μπάλα, όμως, δεν έβρισκε χώρο για να πατήσει στην αντίπαλη και να σημειώσει ακόμη ένα τέρμα. Έτσι, κυρίως με μακρινά σουτ προσπαθούσε να γίνει απειλητική.

Ένα από αυτά, όμως, έμελλε να καρφωθεί στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας. Στο 69′ ο Κουντέ με πολύ καλό και τεχνικό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και όλα έγιναν καλύτερα και πιο χαλαρά. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε μετά από ωραίο σόλο του Μπαλντέ με τον νεαρό άσσο να κάνει το 3-1 που έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.