Αποθέωση και συγκίνηση στην επιστροφή του Σβεν-Γκόραν Έρικσον στην έδρα της Σαμπντόρια! (vid)
Βάζει «λάδι στη φωτιά» ο Νούνιες, διέγραψε φωτογραφίες του με τη Λίβερπουλ στο Instagram! (pic)
Σταράτος ο μάνατζερ του Ρόκε: «Δεν φεύγει δανεικός από την Μπαρτσελόνα, άλλοι μας έδιναν τα διπλά»
Πένθος στο ποδόσφαιρο: Πέθανε ο Σέζαρ Λουίς Μενότι
Ρόμα – Γιουβέντους: Όλα μοιρασμένα στο «Ολίμπικο», κοιτάζουν πίσω τους οι Ρωμαίοι (vid)
Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν κέρδισε την Άουγκσμπουργκ με… τη ψυχή στο στόμα! (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Άουγκσμπουργκ (2-3) και μείωσε στον πόντο από την κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας όμως ένα ματς παραπάνω από την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο.

Η Άουγκσμπουργκ υποδέχθηκε την Μπάγερν Μονάχου για την Bundesliga, με την ομάδα του Τόμας Τούχελ να θέλει μόνο τη νίκη, ώστε να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και την Μπάγερ Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο, η οποία παραμένει αήττητη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έψαξαν από νωρίς ένα γκολ. Στο έκτο λεπτό ζήτησαν πέναλτι αλλά ρέφερι και VAR δε θεώρησαν πως υπήρχε παράβαση ενώ στο 13ο λεπτό πέτυχαν και γκολ αλλά δε μέτρησε μετά την παρέμβαση του VAR. Η Μπάγερν Μοάχου άρχισε να… ανεβάζει στροφές και τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 23′ απόε ένα κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Πάβλοβιτς, ο οποίος από μικρή απόσταση έστειλε εύκολα την μπάλα στα δίχτυα.

Όλα έδειχναν πως αυτό θα ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αλλά στις καθυστερήσεις (45+5′) ο Αλφόνσο Ντέιβις έκανε μία όμορφη ενέργεια και με ένα σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το 0-2 του ημιχρόνου. Μπάγερν

Η Μπάγερν κατάφερε να πάρει έστω και δύσκολα το τρίποντο

Στην επανάληψη, η Άουγκσμπουργκ μείωσε στο 52′ με τον Ντεμίροβιτς να σκοράρει με κεφαλιά, βάζοντας έτσι την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι. Όμως, η απάντηση της Μπάγερν δεν άργησε να έρθει, αφού ο Χάρι Κέιν στο 58′ έκανε το 1-3 από τη μικρή περιοχή. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο να μειώσουν στο 88′ όταν ο Μίτσελ αστόχησε σε πέναλτι, με τον Νόιερ να κάνει μία μεγάλη επέμβαση. Ωστόσο, στο 94′ ο Ντεμίροβιτς εκτέλεσε και αυτός πέναλτι και σκόραρε για να διαμορφώσει το τελικό 2-3.

Έτσι, η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να φτάσει τους 47 βαθμούς μετά από 19 αναμετρήσεις, έχοντας 15 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα του γερμανικού Πρωταθλήματος είναι η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία έχει 48 πόντους σε 18 ματς. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο παραμένει αήττητη με 15 νίκες και 3 ισοπαλίες, με ένα ματς λιγότερο.