Ο Ρόντρι της Ρεάλ Μαδρίτης αγνοεί τη λέξη ήττα (stats)
Ανοίγει ο δρόμος για νέο «κανόνι» στην Άρσεναλ – Στη «μαύρη» λίστα ο επιθετικός της
Μπάγερν Μονάχου: Έκλεισε τον νέο της προπονητή πριν τη σέντρα με τη Ρεάλ
O Κέιν δηλώνει έτοιμος για νίκη της Μπάγερν μέσα στο Μπερναμπέου
Αντσελότι: «Η Μπάγερν έπαιξε το καλύτερό της, εμείς θα το κάνουμε στη Μαδρίτη»
To μεγαλείο της κάθετης του Κρόος φαίνεται σε δύο φωτογραφίες! (pics)
H τρίχα… κάγκελο: Όλη η Ευρώπη υποκλίθηκε στο κορεό της Μπάγερν Μονάχου! (vid)
O Βινίσιους μόλις έκανε το 2-2 τα… έδειξε στον κόσμο της Μπάγερν Μονάχου! (vid)
Μπάγερν- Ρεάλ: Μία Τιτανομαχία που τα είχε όλα εκτός από… νικητή! (vids)
Champions League: Μέσα σε λίγα λεπτά η Μπάγερν κάνει την ανατροπή με Σανέ- Κέιν! (vids)
Champions League: Ο Σανέ θα κάνει καιρό να ξεχάσει πως έχασε αυτό το γκολ κόντρα στον Λούνιν! (vid)
Μίκελ Αρτέτα, 2024
Bundesliga

«Κόλλησε» σε… δικό της παιχνίδι η Λεβερκούζεν (vid)

«Έβγαλε τα μάτια της» η Λεβερκούζεν. Οι «Ασπιρίνες» έμειναν στο 0-0 με τη Γκλάντμπαχ και πέταξαν δύο πολύ σημαντικού βαθμούς για το πρωτάθλημα.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν είχε την κατοχή της μπάλας (75%), είχε φάσεις με το τσουβάλι (28 συνολικά, εννέα στην εστία). Κόλλησε στην περιοχή της την Γκλάντμπαχ, έπαιξε εξαιρετικά με τη μπάλα κάτω όμως δεν βρήκε ποτέ την ουσία. Μοιραία, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έμεινε στο 0-0 και πέταξε δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνει για το πρωτάθλημα στη Γερμανία.

Μετά τη νίκη της Μπάγερν Μονάχου το μεσημέρι, η Μπάγερ Λεβερκούζεν ήθελε να κάνει το ίδιο. Η αποστολή της για την 19η αγωνιστική ωστόσο δεν ήταν εύκολη. Απέναντί της η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο βρήκε τη μαχητική Γκλάντμπαχ. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο BayArena για να τα δώσουν όλα προκειμένου να αποδράσουν με ένα θετικό αποτέλεσμα. Γνώριζαν πως είχαν να κάνουν με μια εκπληκτική ομάδα όμως πάτησαν στο χορτάρι με πίστη και το κατάλληλο πλάνο.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ήταν κυρίαρχος του αγώνα από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Οι «Ασπιρίνες» είχαν την κατοχή της μπάλας (με ποσοστά κοντά στο 80% στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα) όμως αυτό δεν τους έδωσε αυτό που έψαχναν. Το γκολ! Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές φάσεις και στα δύο ημίχρονα. Λίγο όμως η ατυχία, λίγο η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των αντιπάλων και μοιραία έμειναν στο μηδέν.

Τόσο στην αρχή του αγώνα, όσο και στη συνέχεια, ο Τσάμπι Αλόνσο έριξε στο χορτάρι όλα τα διαθέσιμα «όπλα». Το κοινό από τις εξέδρες στήριξε την προσπάθεια της ομάδας του Ισπανού όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Η Γκλάντμπαχ έμεινε όρθια, διατήρησε ανέπαφη την εστία της και έφυγε από το Λεβερκούζεν με τον βαθμό της ισοπαλίας. Το αποτέλεσμα αυτό διατηρεί μεν τις «Ασπιρίνες» στη κορυφή αλλά η διαφορά με τη Μπάγερν μειώθηκε στους δύο βαθμούς!