PODCAST: Θρυλικό έπος στο «Βίλα Παρκ» and more…
Το ερυθρόλευκο πάρτι υπό το βλέμμα των Πρίγκηπα Ουίλιαμ και Βαγγέλη Μαρινάκη (vids)
«Buzzer-beater» ο Ενζολά και προβάδισμα ενόψει τελικού η Φιορεντίνα (vid)
ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ Ολυμπιακός, ταπείνωσε τη Βίλα μες στο χωριό της και βλέπει τελικό! (vid)
Νέο… πάρτι της Λεβερκούζεν – Όλα ανοι«Χ»τά στην Μασσαλία! (vids)
Killer ο Βιρτς που «εκτέλεσε» και τη Ρόμα! (vid)
ΑΠΙΘΑΝΟ σουτ ο Έσε, 4-2 ο Ολυμπιακός! (vid)
Η Τσέλσι «πάτησε» την Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Ισοφάρισε ο Ντιαμπί, ΧΑΤ-ΤΡΙΚ ο Ελ Κααμπί! (vids)
Κάρλο Αντσελότι: «Ο Βινίσιους έχει… κρύο αίμα»!
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Μείωσε στις καθυστερήσεις ο Γουότκινς (vid)
Κάνει την Ευρώπη και πάλι να παραμιλάει ο Τζολάκης με αυτό που έπιασε! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Το ακυρωθέν γκολ του Μπέιλι (vid)
0-2 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ξανά με Ελ Κααμπί! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: 0-1 με πλασεδάρα Ελ Κααμπί! (vid)
Serie A

Βρε Μίλαν, αφού δεν βάζεις δυο πέναλτι, μην περιμένεις νίκη! (vids)

Η Μίλαν πέταξε δυο βαθμούς στον κάλαθο των αχρήστων μέσα στο «Σαν Σίρο», με την Μπολόνια να αρπάζει το «Χ» (2-2).

Χορταστικό παιχνίδι με τρία πέναλτι εκ των οποίων το ένα εύστοχο, είδαμε στο «Σαν Σίρο». Η Μίλαν πάντως δεν κατόρθωσε να χαροποιήσει τον κόσμο της απόψε καθώς έφερε ισοπαλία 2-2 ενάντια στην Μπολόνια. Στο ματς της 22ης αγωνιστικής της Serie A, οι «ροσονέρι» έχασαν και το σερί τους το οποίο σταμάτησε στις τέσσερις νίκες.

Η Μίλαν έκανε την πρώτη της καλή ευκαιρία του ματς ήρθε στο 19’ με τον Λεάο, το σουτ του οποίου εξουδετερώθηκε από τον Σκορούπσκι. Η Μπολόνια απάντησε δέκα λεπτά μετά, όταν σε φάση διαρκείας ο Ζίρκζι βρέθηκε στο σωστό σημείο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με κοντινό πλασέ. Οι «ροσονέρι» πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση και έχασαν δύο καλές ευκαιρίες αρχικά με τον Κιάερ και στη συνέχεια με τον Πούλισικ, με αμφότερους να στέλνουν τη μπάλα άουτ.

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Η μεγαλύτερη χαμένη στιγμή ήρθε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κιάερ κέρδισε πέναλτι μετά από απρόσεκτη προβολή του Φέργκιουσον, ο Ολιβιέ Ζιρού ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει από τα έντεκα βήματα, με τον Σκορούπσκι να καπακώνει τη μπάλα.

Η Μίλαν δεν πτοήθηκε από αυτή την εξέλιξη. Με τη συμπλήρωση του 45ου λεπτού, ο Λόφτους–Τσικ έκανε το 1-1 με κοντινή προβολή μετά από το κάθετο γύρισμα του Καλάμπρια, προτού οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, η Μπολόνια μπήκε με όρεξη και έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ζίρκζι να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Η Μίλαν δυσκολεύτηκε αρκετά να δημιουργήσει ευκαιρίες και απείλησε στο 70’ με τον Λεάο που αιφνιδιάστηκε από την πορεία της μπάλας, με αποτέλεσμα να τη στείλει άουτ από καλή θέση. Τρία λεπτά μετά, ο ίδιος, με μία εκπληκτική κούρσα, πάτησε περιοχή και ανατράπηκε από τον Ντε Σιλβέστρι, κερδίζοντας το δεύτερο πέναλτι των γηπεδούχων στο ματς.

«Μαχαιριά» στο 92′ για τη Μίλαν…

Ούτε και τώρα, όμως, νικήθηκε ο Σκορούπσκι, καθώς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Η Μίλαν συνέχισε να πιέζει και έφτασε τελικά στην ανατροπή με τον Λόφτους–Τσικ να σκοράρει στο 83’ για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση με καρφωτή κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Φλορέντσι. Οι «ροσονέρι» είδαν τη χαρά τους να διαρκεί ελάχιστα, καθώς έξι λεπτά μετά ο Τερατσιάνο που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ανέτρεψε τον Φέργκιουσον και η Μπολόνια κέρδισε πέναλτι. Ο Ορσολίνι κατάφερε αυτό που Ζιρού και Ερνάντες δεν έκαναν νωρίτερα, ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το τελικό 2-2.