Η Ντόρτμουντ έγραψε ιστορία: Πέντε γερμανικές ομάδες στο επόμενο Champions League
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Η μάχη των «Κέρβερων» (vid)
Εδώ να μείνεις: Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε την παραμονή του Μόντριτς
Επική «σακούλα» του Σάντσο, αλλά ο Φούλκρουγκ έστειλε την μπάλα στα… πουλιά! (vid)
Ρεσιτάλ αστοχίας η Παρί, με βραχεία κεφαλή η Ντόρτμουντ για τελικό! (vids)
Ρεάλ Μαδρίτης

«Σώθηκε» στο 94′ η Ατλέτικο κόντρα στη Ρεάλ που… βλέπει Πρωτάθλημα! (vid)

Ρεάλ Μαδρίτης και Ατλέτικο Μαδρίτης αναμετρήθηκαν για τέταρτη φορά φέτος, με τον αγώνα να μην έχει νικητή (1-1), αλλά με τη «Βασίλισσα» να ξεφεύγει στους 4 από τη Χιρόνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχθηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης στο τέταρτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη σεζόν. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πήρε τη νίκη στο πρώτο ματς του Πρωταθλήματος και στο Κύπελλο, ενώ η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε επικρατήσει στο Super Cup. Πλέον, ισοφάρισε τις νίκες, αφού κέρδισε με μέσα στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου για τη δεύτερη αναμέτρηση των δύο συλλόγων στην La Liga.

Πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε την τύχη εναντίον της, αφού ο Βινίσιους Τζούνιορ δεν ξεκίνησε στο ματς, λόγω ενός τραυματισμού στην προθέρμανση, με τον Μπραχίμ Ντίας να παίρνει την θέση του.

Ο Ισπανός είχε και την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Όμπλακ να κάνει μία μεγάλη επέμβαση στο 3′. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το σουτ του Μοράτα, αλλά ο Λούνιν ήταν εκεί που έπρεπε (8′). Η «Βασίλισσα» συνέχισε να πιέζει και τελικά στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Μπραχίμ Ντίας κατέληξε μέσα στην περιοχή της Ατλέτικο μετά από μερικές κόντρες, και με μία όμορφη ενέργεια κέρδισε τον Όμπλακ για το 1-0.

Ο Λουνίν έκανε ακόμη μία σημαντική επέμβαση στην κεφαλιά του Βίτσελ (22′) και από το κόρνερ ο Γκριεζμάν λίγο έλειψε να ισοφαρίσει. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 45ο λεπτό, με το σουτ του Βαλβέρδε να περνάει πάνω από την εστία του Όμπλακ. Ρεάλ

Το ντέρμπι ανάμεσα σε Ρεάλ και Ατλέτικο δεν είχε νικητή

Στο 50′ υπήρξε πέναλτι στον Λούκας Βάσκεθ, με τον διαιτητή να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί, ενώ και στο 60′ VAR και ρέφερι δε θεώρησαν πως υπήρχε παράβαση για πέναλτι πάνω στον Μπέλινγχαμ. Στο 67ο λεπτό, ο Ροντρίγκο έχασε μία τεράστια ευκαιρία, με τον Όμπλακ να κάνει τη μεγάλη επέμβαση ενώ δύο λεπτά μετά ο Ντίας έκανε… μυθική ενέργεια αλλά είδε το σουτ του να καταλήγει άουτ.

Στο 79′ ο Λιορέντε αγκάλιασε τον Μπέλινγχαμ και τον έριξε στο έδαφος, με τον διαιτητή να αφήνει ξανά το παιχνίδι να συνεχιστεί, ενώ τελικά στις καθυστερήσεις (90+4′) ο Λιορέντε ισοφάρισε με κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.