Μίλαν: Οι πέντε κανόνες που πρέπει να ακολουθήσει ο νέος προπονητής!
Ντόρτμουντ – Παρί: ΔΥΟ δοκάρια σε λίγα δευτερόλεπτα από Μπαπέ και Χακίμι! (vid)
Η Ρεάλ ήδη ετοιμάζει φιέστα στη Μαδρίτη για το πρωτάθλημα πριν την Μπάγερν!
Ντόρτμουντ – Παρί: Θύμισε Χάαλαντ η γκολάρα του Φύλκρουγκ! (vid)
Ο κόσμος της Ντόρτμουντ έδωσε… ρέστα στο ματς με την Παρί! (vid)
O Κόντε θέλει την μεγάλη επιστροφή στην Τσέλσι!
Μαρτύρησε τον Ζιρού ο προπονητής του: «Φεύγει για MLS»
Μάντσεστερ Σίτι

Με… διαστημικό Φόντεν η Σίτι πλησίασε στην κορυφή της Premier League! (vids)

Η Μάντσεστερ Σίτι τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Μπρέντφορντ, αλλά ο Φιλ Φόντεν... ντύθηκε Κριστιάνο Ρονάλντο και με τρία γκολ έδωσε την νίκη στην ομάδα του (1-3).

Η Μάντσεστερ Σίτι αντιμετώπισε την Μπρέντφορντ εκτός έδρας, με τους φιλοξενούμενους να είναι το φαβορί για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά με τον Φιλ Φόντεν σε εξαιρετική βραδιά (τρία γκολ) κατάφεραν τελικά να αποχωρήσουν και να επιστρέψουν στο Έτιχαντ ως νικητές.

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με τον Φλέκεν να κάνει μία σημαντική επέμβαση στο 5′, ενώ στο 12ο λεπτό του σουτ του Έρλινγκ Χάαλαντ πέρασε λίγο δίπλα από την εστία των γηπεδούχων. Τελικά, η Μπρέντφορντ ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 21ο λεπτό, ο Φλέκεν γέμισε την μπάλα και η άμυνα της Σίτι στην μεσαία γραμμή… κοιμήθηκε. Έτσι, ο Μοπάι μπήκε εύκολα στην περιοχή των «Πολιτών», κέρδισε τον Έντερσον και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 42′ ο Γκβαρντιόλ δεν κατάφερε να βρει το τέρμα της Μπρέντφορντ και όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα πήγαιναν μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια. Όμως, στο 45+3′ η άμυνα έκανε λάθος, δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Φιλ Φόντεν από κοντά έκανε το 1-1 για τη Μάντσεστερ Σίτι. Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη με τον εκπληκτικό Φιλ Φόντεν

Στην επανάληψη, ο Φιλ Φόντεν συνέχισε από εκεί που σταμάτησε. Στο 53′ πήρε την κεφαλιά από την εκπληκτική σέντρα του Κέβιν Ντε Μπρόινε και σκόραρε για να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή στο σκορ (1-2). Λίγα λεπτά μετά (57′), το σουτ του Βέλγου «μαέστρο» πέρασε λίγο πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

Στο 65′ και ο Ρόντρι δοκίμασε το πόδι του αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα ενώ στο 71ο λεπτό ο Φιλ Φόντεν σκόραρε ξανά και διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έδωσε στον Άγγλο εξτρέμ, αυτός μπήκε μέχρη την μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 49 πόντους και έχει ένα παιχνίδι λιγότερο από την Λίβερπουλ, η οποία είναι στην κορυφή με 51 βαθμούς.