Λεβαντόφσκι: «Άξιζα Χρυσή Μπάλα! Αυτοί είναι οι δύο κορυφαίοι της φετινής σεζόν»
Ο Νταβίντ Λουίζ ταπείνωσε τον Κάραγκερ: «Αστείο! Δεν πήρες ποτέ τίτλο, αλλά…»
Ακραία πρόβλεψη Ματέους: «Ρεάλ κόντρα στην Μπάγερν! Έχουμε φαβορί….»
Η τεχνολογία μίλησε – Εκεί θα καταλήξει ο τίτλος της Premier League… και η τελική βαθμολογία!
Έκτακτο: Οριστική συμφωνία της Λίβερπουλ – Έπεσαν υπογραφές! (pic)
Ηχηρές αποχωρήσεις σε Ίντερ και Μίλαν – Χαιρέτησαν οι πρώτοι δύο!
«Μικρή» η Μπάγερν μπροστά στη… Ρεάλ – Η δήλωση Τούχελ τους ξέρανε!
Θα μας τρελάνει ο Τιάγκο Σίλβα – Βρήκε νέα ομάδα… και λέει το «ναι»!
Μπαρτσελόνα ξύπνησες – «Άρρωστη» ανανέωση στον νέο… Πουγιόλ!
To συγκινητικό αντίο του Τιάγκο Σίλβα στην Τσέλσι (vid)
O Μπαένια της Βιγιαρεάλ μας χάρισε την… διπλή σακούλα της σεζόν (vid)
O Κίμιχ… κλείνει το μάτι στα μεγαθήρια της La Liga
Ίντερ: Ο Ιντζάγκι ανανεώνει και βάζει… πλώρη για δυναστεία
H Σίτι κυνηγά την κούπα του πρωταθλητή και μαζί μια μυθική επίδοση στο Νησί
Μίλαν

Η Μίλαν… πάτησε τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vid)

Η Μίλαν... υπέταξε εντός έδρας τη Νάπολι (1-0) και έτσι μείωσε τη διαφορά από την πρώτη θέση και την Ίντερ, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.

Η Μίλαν φιλοξένησε στην έδρα της τη Νάπολι, στο δεύτερο μεγάλο ματς της Serie A μετά το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Ίντερ και Γιουβέντους. Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να πλησιάσουν στην κορυφή, διατηρώντας τις λίγες ελπίδες για τον τίτλο ζωντανές, ενώ οι Πρωταθλητές ήθελαν να πλησιάσουν στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Τελικά, η Μίλαν κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0, με τον Τέο Ερναντές να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στον αγώνα και έψαξαν από νωρίς το γκολ. Μέχρι το 15′ δεν υπήρξε κάποιο σουτ στην εστία, με τους παίκτες να μάχονται για τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής. Στο 25ο λεπτό, η Μίλαν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με τον Τεό Ερναντές να σκοράρει. Ο αμυντικός έκανε μία τρομερή κούρσα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά την υπέροχη μπαλιά του Λεάο.

Μετά το γκολ η Νάπολι έψαξε για μία άμεση απάντηση, αλλά γρήγορα η Μίλαν πήρε ξανά τον έλεγχο και προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματά της και το προβάδισμα. Οι Πρωταθλητές δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και έτσι οι «Ροσονέρι» πήγαν μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια. Μίλαν

Η Μίλαν επικράτησε απέναντι στη Νάπολι στο ντέρμπι

Μέχρι το 55′ περίπου ο ρυθμός ήταν ο ίδιος με το πρώτο ημίχρονο, με τη Μίλαν να είναι καλύτερη. Από το 60ο λεπτό η Νάπολι άρχισε να πιέζει περισσότερο για την ισοφάριση αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει πραγματικά απειλητικές προϋποθέσεις για κάποι γκολ. Μέχρι το 90′ αλλά και στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων η Νάπολι δεν κατάφερε να βρει κάποιο τέρμα και έτσι η Μίλαν πήρε το τρίποντο.

Έτσι, η Μίλαν παραμένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 52 βαθμούς ενώ η Νάπολι είναι 9η με 35 πόντους. Σημειώνεται πως η πρώτη Ίντερ έχει 60 πόντους και η 6η Ρόμα είναι στους 38 βαθμούς.