Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Europa Conference League

Με ήρωα Ελ Κααμπί ο Ολυμπιακός έκανε βήμα πρόκρισης! (vid)

Τη νίκη με 1-0 πήρε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ματς των playoffs του Conference League επί της Φερεντσβάρος!

Στο ντεμπούτο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη απέναντι στη Φερεντσβάρος. Το πρώτο παιχνίδι των playoffs του Conference League «βάφτηκε» ερυθρόλευκο χάρη στο «χρυσό» γκολ του Αγιούμπ Ελ Κααμπί. Το εύθραυστο αν μη τι άλλο 1-0 θα κληθούν να υπερασπιστούν οι Πειραιώτες σε μια βδομάδα στην Ουγγαρία.

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Συγχρόνως, οι «ερυθρόλευκοι» συνδύασαν με νίκη την πρώτη παρουσία τους σε αυτή τη διοργάνωση, καθώς ήταν η «παρθενική» συμμετοχή τους. Ο Ολυμπιακός απέφυγε πάντως μια μεγάλη ψυχρολουσία στο 2′, όταν ακυρώθηκε το γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Βάργκα στο φάουλ του Αμπού Φανί για οφσάιντ του σκόρερ, μετά από εξέταση του VAR. Σε κάθε περίπτωση, η φάση ήταν ενδεικτική της οφθαλμοφανούς αδυναμίας των «ερυθρόλευκων» στον συγκεκριμένο τομέα και επαναλήφθηκε για πολλοστή φορά φέτος.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν εκείνος που απείλησε, με τον Ελ Κααμπί να φεύγει στην πλάτη της άμυνας αλλά να χάνει το κοντρόλ κοντά στην εστία, ενώ στη συνέχεια προσπάθησε να ξαναμπεί στη φάση αλλά δεν το πέτυχε Μετά το ακυρωθέν γκολ επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν εκείνη στο 24ο λεπτό, με τον Πασχαλάκη να αντιδρά θετικά αποκρούοντας σε κόρνερ το σουτ του Ραμίρες.

Ο Ντίμπους κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα

Εντούτοις, η κορυφαία στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τον Ολυμπιακό, με τον Ντίμπους να πραγματοποιεί στο 32΄ μεγάλη απόκρουση στην καρφωτή κεφαλιά του Κάρμο. Στο πρώτο τέταρτο του β’ μέρους, οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ίδια ενέργεια με τους Μαγυάρους να έχουν μια καλή στιγμή στο 58΄ με τον Αμπού Φανί. Έτσι, ο Μεντιλίμπαρ πέρασε στο παιχνίδι τους Αντρέ Όρτα και Ντάνιελ Ποντένσε.

Ο τελευταίος άρχισε αμέσως να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και στο 64΄ πέρασε μια ωραία πάσα στον Ελ Κααμπί που αστόχησε, ενώ στο 70΄ το σουτ του Όρτα από τα 25 μέτρα κατέληξε στην αγκαλιά του Ντίμπους. Με το χρόνο να κυλά ο Ολυμπιακός κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας πια πολύ την Φερεντσβάρος που είχε κουραστεί και οπισθοχωρήσει.

Και αφού στο 80΄ ο Γιόβετιτς βρήκε κάθετα τον Ελ Κααμπί, ο οποίος «ρόλαρε» πάνω στον Σισέ και έκανε συρτό διαγώνιο σουτ που απέκρουσε ο Ντίμπους, τρία λεπτά αργότερα ο Μαροκινός σήκωσε το «Γ. Καραϊσκάκης» στον… αέρα ανοίγοντας το σκορ από κοντά, μετά τη διεκδίκηση της μπάλας από τον Γιόβετιτς. Με το 1-0 να μένει ως το τελικό σφύριγμα του Νίμπεργκ.