Μπαρτσελόνα: O παίκτης που θα κάνει ευτυχισμένο τον Τσάβι το καλοκαίρι
Rai Sport: Η Νάπολι βρήκε τον ιδανικό προπονητή για την αντεπίθεσή της
Μπαρτσελόνα: Το μελλοντικό της 6αρι έρχεται από τη Masia
Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Serie A

Η Μίλαν πήγε για άθλο, αλλά η Μόντσα τής έριξε ιστορική τεσσάρα! (vid)

Με 10 παίκτες η Μίλαν πήρε να γυρίσει ένα χαμένο παιχνίδι, αλλά έμεινε από δυνάμεις και η Μόντσα την έριξε στο καναβάτσο (4-2)!

Με σκυμμένο το κεφάλι αποχώρησε από την έδρα της Μόντσα η Μίλαν απόψε. Για πρώτη φορά στην ιστορία της ηττάται από τη συγκεκριμένη ομάδα η οποία με έναν τρομερό Πεσίνα (σ.σ. πρώην της Μίλαν) και γκολάρα του Μποντό ξέρανε τους «ροσονέρι». Η Μόντσα ολοκλήρωσε με ένα μεγάλο «χτύπημα» την 25η αγωνιστική της Serie A, επικρατώντας της Μίλαν με 4-2 στο «Μπριαντέο» σε ένα ματς που τα είχε όλα και πάνω απ’ όλα απίστευτο κοντράστ συναισθημάτων στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όπου οι γηπεδούχοι «εκτέλεσαν» δις τους «ροσονέρι» των 10 παικτών.

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Μία νίκη ιστορικού χαρακτήρα, καθώς ήταν η πρώτη στην Ιστορία της Μόντσα απέναντι στη Μίλαν, με τους γηπεδούχους να κόβουν το δρόμο της ομάδας του Στέφανο Πιόλι προς τη 2η θέση.

Η Μόντσα πήρε προβάδισμα σύο τερμάτων με τα γκολ των Πεσίνα και Ντάνι Μότα στο φινάλε του πρώτου μέρους. Η αποβολή του Γιόβιτς με απευθείας κόκκινη στο 53′ έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τη Μίλαν, η οποία ωστόσο, βρήκε τον τρόπο για να αντιδράσει και να ισοφαρίσει με τα τέρματα των Ζιρού (64′) και Πούλισικ (88′).

Η Μόντσα, ωστόσο, είπε την τελευταία… λέξη στο ματς. Ο Μπόντο στο 90′ κι ο Κολόμπο (σ.σ αγωνίζεται ως δανεικός απ’ τη Μίλαν στη Μόντσα) στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλαν τη σφραγίδα τους σε μία ιστορική νίκη που έφερε τη Μόντσα πολύ μακριά πλέον απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.