Ξέσπασε ο Μαντουέκε: «Γελοίος ο διαιτητής – Μας αδίκησαν και με τη Σίτι»!
Ντι Μάρτζιο: «Σίγουρα θα φύγει ο Αλέγκρι – Αυτόν θέλει η Γιουβέντους»!
Επίσημο: Πρωταθλήτρια Γαλλίας ξανά η Παρί Σεν Ζερμέν!
«Ζωντανή» για Ευρώπη η Λυών απέναντι στη Μονακό! (vid)
Ρόμα

Η Ρόμα… πετάει φωτιές με Ντε Ρόσι – Νέο τρίποντο με τριάρα! (vid)

Η Ρόμα συνεχίζει να... πετάει υπό τις οδηγίες του Ντε Ρόσι και πήρε μία ακόμη εύκολη νίκη με 0-3 απέναντι στη Φροζινόνε.

Η Φροζινόνε υποδέχθηκε στην έδρα της τη Ρόμα, με την ομάδα του Ντε Ρόσι να καταφέρνει να πάρει τη νίκη με το σκορ να σταματάει στο 0-3. Χάουσεν, Αζμούν και Παρέδες τα τέρματα για τους φιλοξενουμενους, που δείχνουν να είναι… άλλη ομάδα από όταν ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο θρύλος τους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προσπάθησαν να απειλήσουν στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Λουκάκυο στο 13′ είδε τον Τουρατί να πιάνει εύκολα το σουτ του. Σταδιακά οι «Λύκοι» πήραν τον έλεγχο του αγώνα και στο 20′ απείλησαν ξανά με τους Αζμούν και Ελ Σαραουί. Ο Σβίλαρ τέσσερα λεπτά μετά έκανε μία μεγάλη επέμβαση στο σου του Σούλε και ο Ρεϊνιέρ λίγο έλειψε να κάνει το 1-0 (26′).

Η Φροζινόνε συνέχισε να πιέζει και στο 34ο λεπτό παραλίγο να ανοίξει το σκορ. ο Χόρχε είδε τον Σβίλαρ να κάνει ακόμη μία επέμβαση και στη συνέχεια έστειλε την μπάλα έξω από το ριμπάουντ. Τελικά, η Ρόμα ήταν αυτή που προηγήθηκεμε τον Χάουσεν. Ο νεαρός πήρε την μπάλα από τη μεσαία γραμμή, έτρεξε… όλο το γήπεδο και με ένα όμορφο πλασέ έκανε το 1-0. Στο 41′ η Φροζινόνε απείλησε ξανά με τον Τζέλι αλλά ο Σβίλαρ ήταν ξανά εκεί και το ημίχρονο έληξε χωρίς άλλες ευκαιρίες και με τη Ρόμα μπροστά στο σκορ. Ρόμα

Η Ρόμα του Ντε Ρόσι συνεχίζει τις νίκες

Οι Μαζιτέλι και Ελ Σαραουί δοκίμασαν τα πόδια τους στο 54′ και το 62′ αντίστοιχα χωρίς να ανησύχουν οι αντίπαλοι τερματοφύλακες και το παιχνίδι κύλησε ήρεμα μέχρι το 71ο λεπτό. Τότε, ο Αζμούν πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Κριστάντε και εύκολα βρήκε δίχτυα κάνοντας το 0-2. Λίγο αργότερα, στο 79′, ο Οκόλι έκανε χέρι το οποίο επιβεβαιώθηκε με το VAR και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Από τα 11 βήματα ο Παρέδες σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 0-3 της αναμέτρησης.

Ο Σβίλαρ έκανε ακόμη μία επέμβαση στο 86′ και ο Πελεγκρίνι παραλίγο να πετύχει και τέταρτο γκολ στο 90+2′, με το τελικό αποτέλεσμα να μην αλλάζει και τη Ρόμα να παίρνει ακόμη ένα τρίποντο για φέτος.