Η Ντόρτμουντ έγραψε ιστορία: Πέντε γερμανικές ομάδες στο επόμενο Champions League
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Η μάχη των «Κέρβερων» (vid)
Εδώ να μείνεις: Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε την παραμονή του Μόντριτς
Επική «σακούλα» του Σάντσο, αλλά ο Φούλκρουγκ έστειλε την μπάλα στα… πουλιά! (vid)
Ρεσιτάλ αστοχίας η Παρί, με βραχεία κεφαλή η Ντόρτμουντ για τελικό! (vids)
Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έκανε… υγιεινό περίπατο κόντρα στη Χετάφε! (vid)

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Χετάφε και τελικά πήρε ένα εύκολο τρίποντο (4-0), ανεβαίνοντας (αν και με ένα παιχνίδι περισσότερο) στη δεύτερη θέση.

Η Μπαρτσελόνα φιλοξένησε τη Χετάφε για την La Liga. Η ομάδα του Τσάβι ήθελε τη νίκη ώστε να διατηρηθεί κοντά στη δεύτερη Χιρόνα και για να μην επιτρέψει στην Ατλέτικο Μαδρίτης να τη φτάσει στον βαθμολογικό πίνακα. Τελικά, οι «Μπλαουγκράνα» κατάφεραν να επικρατήσουν με 4-0.

Ο αγώνας ξεκίνησε με συνεχόμενα φάουλ και από τις δύο πλευρές, με την πρώτη τελική να γίνεται από τον Μέισον Γκρίνγουντ στο 5′. Στο 18′ ο Ιγκλέσιας προσπάθησε να ανοίξει το σκορ αλλά ο Κουντέ έβαλε την κόντρα.

Λίγο αργότερα άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης. Ο Ραφίνια πήρε την μπάλα και έτρεξε ανενόχλητος μέχρι την περιοχή των φιλοξενούμενων. Έτσι, δεν δυσκολεύτηκε στο 20′ να κερδίσει τον Σορία για το 1-0. Ο Γκρίνγουντ προσπάθησε να απαντήσει στο 30ο λεπτό από απόσταση, αλλά ο Τερ Στέγκεν είχε εύκολο έργο, ενώ στο 38′ ο Σορία έπιασε εύκολα την μπάλα από την ευκαιρία των Γκουντογκάν και Φέλιξ.

Στο 41′ ο Αλντέρετε έκανε ένα καλό σουτ από απόσταση αλλά ο Τερ Στέγκεν απάντησε και στις καθυστερήσεις ο Ραφίνια θα μπορούσε να σκοράρει αλλά προσπάθησε να βρει τον Ζοάο Φέλιξ με την μπάλα να φεύγει στο πλάι. Έτσι, η Μπαρτσελόνα πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια. Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα… καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη, η Χετάφε απείλησε με τον Μίλα στο 48′, αλλά ο τερ Στέγκεν έκανε μία σημαντική επέμβαση και στο 53ο λεπτό έγινε το 2-0. Ο Ραφίνια βρήκε τον Κρίστενσεν και αυτός έδωσε στον Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος εύκολα βρήκε τα δίχτυα.

Στο 61′ η Μπαρτσελόνα «τελείωσε» το ματς, αφού ο Ντε Γιονγκ σκόραρε στην κενή εστία ενώ στις καθυστερήσεις ο Λόπεζ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 του αγώνα. Έτσι, η Μπαρτσελόνα έφτασε τους 57 βαθμούς στη δεύτερη θέση, με την Χετάφε να παραμένει στους 34 πόντους στην 10η θέση.