Σκοράρει εκτός περιοχής ο Ντε Πολ και 1-0 η Ατλέτικο την Μπιλμπάο!
Ο Ναδάλ «ένωσε» Ζιντάν και Βινίσιους! (vid)
Ο Ονάνα… γκρέμισε όλα όσα έχτισε ο Άντονι! (vid)
Η Λειψία «διέλυσε» την Ντόρτμουντ με 4αρα – Την στέλνει εκτός Champions League!
Μπιλμπάο

Κύπελλο Ισπανίας: Η Μπιλμπάο… κάρφωσε την Ατλέτικο και «αγκάλιασε» τον τελικό! (vid)

Η Αθλέτικο Μπιλμπάο είδε τον Ινιάκι Γουίλιαμς να σκοράρει και να δίνει ένα τεράστιο προβάδισμα για την ομάδα του κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ μετά από λίγο και ο Νίκο Γουίλιαμς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο φιλοξένησε στην έδρα της την Ατλέτικο Μαδρίτης για τον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας. Ο νικητής αυτού του ζευγαριού θα είναι και το φαβορί στον τελικό, στον οποίον πέρασε η Μαγιόρκα, η οποία απέκλεισε στα πέναλτι τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Στο πρώτο παιχνίδι, η Μπιλμπάο είχε καταφέρει να σοκάρει την Ατλέτικο και να πάρει τη νίκη εκτός έδρας με 0-1. Ο Αλεχάντρο Μπερενγκιέρ Ρεμίρο ήταν ο μόνος σκόρερ του αγώνα, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα στο 25ο λεπτό του ματς. Έτσι, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε ένα σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει της επανάληψης. Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε ένα τεράστιο πλεονέκτημα με το… καλημέρα

Από πολύ νωρίς στο πρώτο ημίχρονο η Αθλέτικ Μπιλμπάο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και στην επανάληψη. Ο Νίκο Γουίλιαμς γέμισε στο 13′ την μπάλα, η άμυνα δεν μπόρεσε να διώξει και ο Ινιάκι Γουίλιαμς με όμορφο πλασέ έκανε το 1-0. Μάλιστα, στο 42ο λεπτό τα αδέλφια άλλαξαν ρόλους, με τον Νίκο να διαμορφώνει το 2-0 του ημιχρόνου.

Έτσι, η Μπιλμπάο πήρε ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα και «κλείδωσε» τη συμμετοχή της στον τελικό του ισπανικού Κυπέλλου, έχοντας συνολικό προβάδισμα τριών γκολ.