Η διαιτησία στέρησε από την Τσέλσι την επική ανατροπή κόντρα στην Άστον Βίλα! (vid)
Σκοράρει εκτός περιοχής ο Ντε Πολ και 1-0 η Ατλέτικο την Μπιλμπάο!
Δεν χάνει ούτε με…. αίτηση η Λεβερκούζεν! Γλύτωσε και από τη Στουτγκάρδη! (vid)
Ο πάγκος της Ρεάλ θυμίζει… ουρανό με τόσα «αστέρια»! (pic)
Μίλαν

«Άλωσε» την Ρώμη η Μίλαν στο φινάλε απέναντι στη… μισή Λάτσιο! (vid)

Η Μίλαν ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα απέναντι στη Λάτσιο και τελικά έφτασε στη νίκη (0-1), με τους γηπεδούχους να μένουν 8 παίκτες.

Η Μίλαν φιλοξενήθηκε από τη Λάτσιο για το ντέρμπι της αγωνιστικής στη Serie A. Οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 0-1. Αξίζει να σημειωθεί πως η Λάτσιο έμεινε με 8 παίκτες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 7ο λεπτό, όταν ο Φελίπε Άντερσον έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε στο δοκάρι, ενώ ο Βεσίνο δεν κατάφερε στο ριμπάουντ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Καστελάνος απείλησε στη συνέχεια από μακριά αλλά ο Μενιάν σταμάτησε εύκολα το σουτ.

Στο 31′ η Λάτσιο έφευγε σε μία κόντρα με τρομερές προϋποθέσεις αλλά ο διαιτητής μπήκε δύο φορές μπροστά στην πορεία της μπάλας κατά λάθος και δεν άφησε να βγει η μπαλιά στην αντεπίθεση. Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ήρθε στις καθυστερήσεις, με τον Πούλισικ να κάνει μία όμορφη ενέργεια από τα δεξιά, αλλά ο Προβεντέλ έκανε μία σημαντική επέμβαση. Μίλαν

Η Μίλαν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Λάτσιο μέσα στη Ρώμη

Στην επανάληψη, η Λάτσιο στο 55′ έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Πελεγκρίνι είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Εννέα λεπτά μετά, ο Ζιρού από καλό σημείο δεν κατάφερε να απειλήσει, ενώ στο 76′ η Μίλαν είδε το γκολ του Ράφα Λεάο να ακυρώνεται, καθώς ο εξτρέμ ήταν οφσάιντ.

Τελικά, στο 88′ ο Ερναντές βρήκε τον Λεαό και αυτός γύρισε στον Οκαφόρ. Ο τελευταίος είδε τον Προβεντέλ να κάνει την επέμβαση στο σουτ του αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό 0-1. Μάλιστα, στη συνέχεια στο 93′ και στο 95′ οι Μάρουσιτς και Γκεντουζί αποβλήθηκαν και αυτοί, με τη Λάτσιο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 8 παίκτες.