Μπαρτσελόνα: O παίκτης που θα κάνει ευτυχισμένο τον Τσάβι το καλοκαίρι
Rai Sport: Η Νάπολι βρήκε τον ιδανικό προπονητή για την αντεπίθεσή της
Μπαρτσελόνα: Το μελλοντικό της 6αρι έρχεται από τη Masia
Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Ο νέος «Βασιλιάς» της Ρεάλ της έδωσε το τρίποντο κόντρα στη Σοσιεδάδ! (vid)
Bundesliga

Η Ντόρτμουντ μπορεί να νικήσει ακόμη και με… ένα ημίχρονο! (vid)

Η Μπορούσια Ντόρτμουτ δεν έβγαλε... μάτια, όμως, επικράτησε εκτός έδρας της Βέρντερ Βρέμης με σκορ 2-1 για το πρωτάθλημα!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έχει δείξει πολλές φορές, τόσο πέρυσι, όσο και φέτος, ότι μπορεί σε ένα ημίχρονο να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Και στο άλλο να μην… βλέπεται.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τη Βέρντερ Βρέμης στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Bundesliga. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν με σκορ 2-1, χάρη στα δύο γκολ που σημείωσαν στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο παραλίγο να δουν ό,τι έχτισαν να πηγαίνει στράφι.

Εν τέλει συνέχισαν την ανοδική τους πορεία με ένα ακόμα σπουδαίο «διπλό».

TO ΜΑΤΣ:

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά και έδειχναν να πατάνε πολύ καλά στα πόδια τους. Οι Βεστφαλοί με τα δυνατά και γρήγορα άκρα τους προσπαθούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή της Βέρντερ Βρέμης. Κάτι που δεν ήταν απλό. Αλλά ήταν εφικτό!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ σε μία από τις ευκαιρίες της στο πρώτο μέρος έμελλε να πάρει το προβάδισμα με τον Μάλεν στο 21′. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και το εκμεταλλεύτηκαν, καθώς σημείωσαν και δεύτερο τέρμα με τον Σάντσο στο 38′ και όλα έδειχναν πως θα είχαν ένα εύκολο απόγευμα στη Βρέμη. Αυτό άλλαξε για τα καλά όταν ο Σάμπιτζερ πήρε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 45′.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κενά στην άμυνα της Ντόρτμουντ ήταν αρκετά. Οι γηπεδούχοι έκαναν… πάρτι, όμως, δεν μπορούσαν να σημειώσουν κάποιο τέρμα, αφού στο τέλος πάντα κάτι έκαναν λάθος. Μέχρι που μείωσαν στο Νίνμαν στο 70′ για το 2-1. Η Ντόρτμουντ κράτησε την μπάλα όσο έπρεπε από εκεί και πέρα και τελικά πήρε τη νίκη!