Σκοράρει εκτός περιοχής ο Ντε Πολ και 1-0 η Ατλέτικο την Μπιλμπάο!
Σημείο… μηδέν το Τορίνο για Γιουβέντους και Μίλαν!
Ο Ναδάλ «ένωσε» Ζιντάν και Βινίσιους! (vid)
Ο Ονάνα… γκρέμισε όλα όσα έχτισε ο Άντονι! (vid)
Η Λειψία «διέλυσε» την Ντόρτμουντ με 4αρα – Την στέλνει εκτός Champions League!
Κέιν… ασταμάτητος – Νίκησε μόνος του την Άιντραχτ και «προειδοποίησε» τη Ρεάλ! (vid)
Πολλά νεύρα από τον Κλοπ… Μόνο που δεν έβρισε δημοσιογράφο που τον ρώτησε για το πρωτάθλημα!
Έξαλλος Σαλάχ: «Αν μιλήσω… έχει να γίνει χαμός! Αφήστε με» (vid)
Ο Κλοπ μίλησε για τον τσακωμό με τον Σαλάχ: «Απλά τα πράγματα, τελείωσε!» (vid)
Σάντσο, λογικά… δεν κάνεις στην Γιουνάιτεντ – ΓΚΟΛ ζωγραφιά (vid)
Κλοπ, ρεσιτάλ… αποτυχίας – Η Λίβερπουλ τα έχασε όλα σε έξι εβδομάδες! (pic)
Τσέλσι

Στη μάχη των… χρημάτων βγήκε νικήτρια η Τσέλσι! (vid)

Η Τσέλσι επικράτησε απέναντι στη Νιούκαστλ (3-2), με τους «Μπλε» να παίρνουν μία σημαντικά ψυχολογικά νίκη.

Η Τσέλσι φιλοξένησε τη Νιούκαστλ για την Premier League, με τις δύο ομάδες να ήθελαν να πλησιάσουν στις θέσεις του βαθμολογικού πίνακα που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Τελικά, η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 και να προσθέσει ακόμα τρεις βαθμούς.

Η Τσέλσι μπήκε καλύτερα στον αγώνα και από τα πρώτα λεπτά προσπαθούσε να γίνει απειλητική. Στο τρίτο λεπτό ο Πάλμερ έκανε ένα γύρισμα και η άμυνα απομάκρυνε την μπάλα ενώ στο 6′ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης. Ο Γκουστό έκανε μία κούρσα και γέμισε την μπάλα, η οποία τελικά κατέληξε στον Πάλμερ. Αυτός έκανε μία πάσα-σουτ και ο Νίκολας Τζάκσον έκανε ένα τακουνάκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 12′ ο Πάλμερ δοκίμασε το πόδι του αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει ενώ στο 20ο λεπτό είδε τον Ντομπράβκα να κάνει μία σημαντική επέμβαση και να διατηρεί το 1-0.

Στο 32ο λεπτό η Νιούκαστλ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Γκόρντον, αλλά ο Κουκουρέλια έκανε μία τρομερή ενέργεια και κράτησε το «0» για την Τσέλσι στην άμυνα. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 43′ με τον Ίσσακ να νικάει τον Πέτροβιτς μετά την ασίστ του Γκουιμαράες. Τσέλσι

Η Τσέλσι πήρε μία μεγάλη νίκη κόντρα στη Νιούκαστλ

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Αλμιρόν αλλά ο Πέτροβιτς ήταν εκεί που έπρεπε (47′) ενώ στο 57′ ο Πάλμερ έκανε ένα πολύ όμορφο σουτ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η Τσέλσι, μάλιστα, έκανε και το 3-1 με τον Μούντρικ στο 76ο λεπτό. Η Νιούκαστλ κατάφερε να μειώσει στο 90′ με τον Μέρφι αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Έτσι, η Τσέλσι βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League με 39 βαθμούς μετά από 27 αγώνες. Από την άλλη, η Νιούκαστλ είναι από πάνω της, στην 10η θέση, με 40 πόντους, όμως έχει ένα παιχνίδι περισσότερο.