Μπαρτσελόνα: O παίκτης που θα κάνει ευτυχισμένο τον Τσάβι το καλοκαίρι
Rai Sport: Η Νάπολι βρήκε τον ιδανικό προπονητή για την αντεπίθεσή της
Μπαρτσελόνα: Το μελλοντικό της 6αρι έρχεται από τη Masia
Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!

Έξαλλοι στη Νάπολι: Ζητάνε πέναλτι και κόκκινη κόντρα στην Μπαρτσελόνα! (pics)

Η Νάπολι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Champions League αφού ηττήθηκε στους «16» κόντρα στην Μπαρτσελόνα αλλά έχει έντονα παράπονα από τη διαιτησία.

Η Νάπολι φέτος δε θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που πέρσι κατέκτησε τη Serie A και πραγματοποιεί μία τραγική σεζόν. Οι Ιταλοί είχαν ως τελευταία ελπίδα για διάκριση το UEFA Champions League, ωστόσο δεν τα κατάφεραν ούτε εκεί, αφού γνώρισαν τον αποκλεισμό από την Μπαρτσελόνα στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Στο πρώτο παιχνίδι οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να ανοίγει το σκορ και τον Βίκτορ Οσιμέν να ισοφαρίζει λίγο αργότερα.

Στην επανάληψη οι «Μπλαουγκράνα» πήραν τη νίκη με 3-1 και έτσι επέστρεψαν στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Οι Ισπανοί βρήκαν δύο γκολ από πολύ νωρίς, με τον Φερμίν Λόπες να ανοίγει το σκορ στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από την αδράνεια της ιταλικής άμυνας, ενώ μόλις δύο λεπτά μετά ο Ζοάο Κανσέλο πήρε το ριμπάουντ από το δοκάρι του Ραφίνια και διαμόρφωσε το 2-0. Βέβαια, στο 30ο λεπτό η Νάπολι σκόραρε με τον Ραχμάνι και έτσι μείωσε σε 2-1 γρήγορα, ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η ιταλική ομάδα δεν κατάφερε τελικά να πάρει κάτι από το ματς, αφού δέχθηκε και τρίτο γκολ από τον Λεβαντόφκσι, όμως διαμαρτύρεται για δύο σημαντικές αποφάσεις που θα άλλαζαν τη ροή του ματς. Νάπολι

Η Νάπολι ζητάει πέναλτι και κόκκινη κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Η Νάπολι, λοιπόν, είδε τον Οσιμέν να ανατρέπεται στην «μπλαουγκράνα» περιοχή από τον 17χρονο Πάου Κούρμπασι, με τον νεαρό αμυντικό να πατάει το πόδιο του επιθετικού. Ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί και δεν τον κάλεσε ποτέ το VAR για να ελέγξει τη φάση, παρά τα παράπονα των φιλοξενούμενων.

Ακόμη, ο Στάνισλαβ Λόμποτκα δέχθηκε ένα άσχημο μαρκάρισμα από τον Κρίστενσεν με τις τάπες, με τον ρέφερι να βρίσκεται κοντά στη φάση και να έχει καθαρό οπτικό πεδίο. Όμως και σε αυτή την περίπτωση δεν έδωσε αυτό που ήθελε η Νάπολι καθώς δεν έβγαλε απευθείας κόκκινη και ξανά δεν είδε την περίπτωση στο VAR.