Ο Τούχελ τρομάζει με την επίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης
Μπαρτσελόνα: O παίκτης που θα κάνει ευτυχισμένο τον Τσάβι το καλοκαίρι
Rai Sport: Η Νάπολι βρήκε τον ιδανικό προπονητή για την αντεπίθεσή της
Μπαρτσελόνα: Το μελλοντικό της 6αρι έρχεται από τη Masia
H Ίντερ απέκτησε τον… Τζέκο που της έλειπε
Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!

Στα προημιτελικά η Άρσεναλ 14 χρόνια μετά – Ήρωας ο Ράγια! (vids)

Χάρη στις δυο αποκρούσεις του Ράγια η Άρσεναλ απέκλεισε την Πόρτο στα πέναλτι (1-0 κ.δ, παρ.) και προκρίθηκε στους «8» του Champions League!.

Ήταν η σεζόν 2009-10 όταν η Άρσεναλ πήρε για τελευταία μέχρι σήμερα φορά εισιτήριο προημιτελικών Champions League. Όπως και τότε έτσι και φέτος απέκλεισε την Πόρτο (ήττα 2-1 στην Πορτογαλία, νίκη 5-0 στο Λονδίνο) για να βρεθεί στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης όπου αποκλείστηκε από την Μπαρτσελόνα. Λυτρωτής ο Ράγια για την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα η οποία χρειάστηκε δυο αποκρούσεις του για να κάμψει την αντίσταση των «δράκων» του Κονσεϊσάο. Το γκολ του Τροσάρ στο πρώτο μέρος ήταν αρκετό για να ισοφαρίσει εκείνη την γκολάρα του Γκαλένο στο Οπόρτο, αλλά μέχρι εκεί από άποψη τερμάτων στο ζεύγος αυτό.

Όπως ήταν εύλογο, η Άρσεναλ πήρε την μπάλα στα πόδια της για να δημιουργήσει ευκαιρίες και η πρώτη ήταν στο 13′ με ένα σουτ του Σάκα το οποίο μπλόκαρε ο Ντιόγο Κόστα. Εν γένει ο Πορτογάλος τερματοφύλακας έκανε σπουδαίο ματς απόψε. Η Πόρτο πάντως τελείωσε τις δυο επόμενες αξιόλογες φάσεις οι οποίες είχαν κοινό παρονομαστή, τον Εβανίλσον, στο 16′ και το 22′. Στην πρώτη περίπτωση η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στη δεύτερη χρειάστηκε η κλάση του Ράγια.

Στο 41ο λεπτό ζεστάθηκε για τα καλά το «Έμιρεϊτς». Ο Μάρτιν Όντεγκαρντ επέδειξε περίσσια τεχνική δίνοντας την ασίστ για το γκολ του Λεάντρο Τροσάρ. Άψογο πλασέ του Βέλγου εξτρέμ για το τρίτο του γκολ στο φετινό Champions League.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός αντί να ανέβει από πλευράς Άρσεναλ έπεσε. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 67ο λεπτό προκειμένου να ζωντανέψει το ματς ξανά, με το ακυρωθέν γκολ του Όντεγκαρντ. Ο Χάβερτς κράτησε τον αντίπαλό του από τη φανέλα και ορθά το τέρμα του Νορβηγού αρχηγού της Άρσεναλ δεν μέτρησε. Άρσεναλ

Ο Ράγια στο 70′ κράτησε το μηδέν για τους Λονδρέζους ξανά από σουτ του Εβανίλσον, ενώ στο 83′ ήταν η σειρά του Κόστα να σταματήσει τον Γκαμπριέλ Ζεσούς από κοντά με σωτήρια επέμβαση! Παρομοίως έσωσε τους «δράκους» και δυο λεπτά μετά με την τελική προσπάθεια του Σάκα. Κάπως έτσι το 1-0 παρέμεινε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα ημίωρο της παράτασης.

Στο 101′ είχαμε την πρώτη καλή ευκαιρία της παράτασης με το σουτ από πλάγια θέση του Μεχντί Ταρεμί να καταλήγει άουτ. Και τελευταία όπως φάνηκε, με την πρόκριση να κρίνεται στη διαδικασία των πέναλτι!