Μπαρτσελόνα: Το μελλοντικό της 6αρι έρχεται από τη Masia
H Ίντερ απέκτησε τον… Τζέκο που της έλειπε
Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!

Υποδειγματική κόντρα και γκολ η Ίντερ – Απάντησε άμεσα ο Γκριεζμάν! (vids)

Η Ίντερ κατάφερε να προηγηθεί στο ντέρμπι κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, όμως ο Αντουάν Γκριεζμάν ισοφάρισε άμεσα το ματς.

Ίντερ και Ατλέτικο Μαδρίτης κληρώθηκαν για τη φάση των «16» του UEFA Champions League, σε μία αρκετά ενδιαφέρουσα κλήρωση. Στο πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Ίντερ είχε κυριαρχήσει ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να είχε πετύχει αρκετά γκολ αλλά τελικά πήρε τη νίκη μόνο με 1-0.

Ωστόσο, η επανάληψη ήταν τελείως διαφορετική. Οι Ισπανοί ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο του δευτέρου ματς και ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, με τους «Νερατζούρι» να προσπαθούν να χτυπήσουν κυρίως στις κόντρες. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ του ματς. Ίντερ

Η Ίντερ προηγήθηκε αλλά η Ατλέτικο απάντησε άμεσα στο μεγάλο ντέρμπι

Η Ίντερ βγήκε στην αντεπίθεση στο 33ο λεπτό του ματς. Οι παίκτες του Ιντζάγκι άλλαξαν υπέροχα την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Μπαρέλα. Αυτός γύρισε στον Ντιμάρκο μέσα στην περιοχή, με τον αμυντικό να πλάσαρε με τη μία και να σκοράρει για το 1-0. Όμως, η χαρά των Ιταλών δεν κράτησε για πολύ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης συνέχισε να πιέζει και μετά το γκολ και μόλις δύο λεπτά αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει. Σε μία φάση διαρκείας και μετά από αρκετές κόντρες, η μπάλα κατέληξε στον Αντουάν Γκριεζμάν. Ο Γάλλος επιθετικός μέσα από την μικρή περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Σόμερ και να ισοφαρίσει, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 του ημιχρόνου.