Ντε Ρόσι: «Δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω…»!
Ρεάλ Μαδρίτης: Κάθε καλοκαίρι χάνει τον αρχηγό της!
Το πιστεύει ο Τούχελ: «Ο Γκνάμπρι θα παίξει με Ρεάλ και θα σκοράρει κιόλας»
Τσέλσι

Τσέλσι: Το αυτογκόλ της χρονιάς στο Κύπελλο από τον Ντισασί! (vid)

Η Τσέλσι είδε τη Λέστερ να μειώνει, με τον Ντισασί να πετυχαίνει ίσως το κορυφαίο αυτογκόλ της σεζόν.

Η Τσέλσι κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας απέναντι στη Λέστερ. Σε ένα εκπληκτικό ματς, οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα και τελικά οι «Μπλε» πέρασαν στα ημιτελικά, ελπίζοντας να κατακτήσουν το πρώτο τους τρόπαιο με τον Μαουρίτσιο Ποτσετίνο στον πάγκο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να προηγηθούν από νωρίς, με τον Τζάκσον να στρώνει στον Κουκουρέγια μετά από πανέμορφη ενέργεια, και με τον αμυντικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στη συνέχεια ο Στέρλινγκ αστόχησε σε πέναλτι αλλά έβγαλε την ασίστ για το 2-0 του Πάλμερ, με την Τσέλσι να φαίνεται πως… καθαρίζει το παιχνίδι. Τσέλσι

Η Τσέλσι είδε τον Ντισασί να πετυχαίνει ένα απίθανο αυτογκόλ

Ωστόσο, στην επανάληψη η Λέστερ μπήκε ξανά στο ματς με έναν τρόπο που δε θα φανταζόταν κανένας. Στο 51ο λεπτό του ματς ο Ντισασί είχε την μπάλα και δέχθηκε πίεση από τον αντίπαλό του. Έτσι, αποφάσισε να γυρίσει την μπάλα στο τέρμα. Όμως, ο Σάντσες είχε βγει πιο έξω από την εστία του και έτσι ο νεαρός αμυντικός έστειλε τη σέντρα κατευθείαν στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1.

Σημειώνεται, μάλιστα, πως μετά από αυτό το τέρμα η Λέστερ κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά η Τσέλσι με δύο γκολάρες στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφερε τελικά να επικρατήσει και να περάσει στα ημιτελικά της διοργάνωσης.