Ο Ονάνα… γκρέμισε όλα όσα έχτισε ο Άντονι! (vid)
Η Λειψία «διέλυσε» την Ντόρτμουντ με 4αρα – Την στέλνει εκτός Champions League!
Κέιν… ασταμάτητος – Νίκησε μόνος του την Άιντραχτ και «προειδοποίησε» τη Ρεάλ! (vid)
Πολλά νεύρα από τον Κλοπ… Μόνο που δεν έβρισε δημοσιογράφο που τον ρώτησε για το πρωτάθλημα!
Έξαλλος Σαλάχ: «Αν μιλήσω… έχει να γίνει χαμός! Αφήστε με» (vid)
Ο Κλοπ μίλησε για τον τσακωμό με τον Σαλάχ: «Απλά τα πράγματα, τελείωσε!» (vid)
Σάντσο, λογικά… δεν κάνεις στην Γιουνάιτεντ – ΓΚΟΛ ζωγραφιά (vid)
Κλοπ, ρεσιτάλ… αποτυχίας – Η Λίβερπουλ τα έχασε όλα σε έξι εβδομάδες! (pic)
O καλύτερος 16χρονος του κόσμου ανήκει στην Άρσεναλ: Έχει βάλει 24 γκολ σε 7 ματς!
Σαλάχ και Κλοπ πήγαν να παίξουν «μπουνιές» – Παραπαίει η Λίβερπουλ! (vid)
Ο Αντόνιο έβαλε ταφόπλακα στα – όποια – όνειρα της Λίβερπουλ (vid)
Αφοπλιστικός Τεν Χαγκ: «ΟΥΤΕ του χρόνου πάμε για πρωτάθλημα!»
Μπάγερν «μίκρυνες» απότομα – Δεν σε θέλει ούτε ο… άνεργος!
Τουμπάρει τη κατάσταση η Λίβερπουλ μέσα στο Λονδίνο (vid)
Το πρόσωπο του Κλοπ τα λέει όλα για την αγωνιστική κατάρρευση της Λίβερπουλ! (pic)
Προκριματικά EURO2024

Άνετο «τάλιρο» η Ελλάδα και τώρα Τιφλίδα για EURO! (vids)

Πληθωρική εμφάνιση από την Ελλάδα και ανετότατο 5-0 επί του Καζακστάν στη Νέα Φιλαδέλφεια και τώρα ταξίδι στη Γεωργία με στόχο το Euro!

Ένα πολύ πιο άνετο από ότι περιμέναμε ματς είδαμε στην «ΟΠΑΠ Αρένα» απόψε από την Ελλάδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διέλυσε το Καζακστάν στον πρώτο αγώνα των play off του Euro 2024 με 5-0. Οι Καζάκοι έγιναν έρμαιο στις ορέξεις των παικτών του Πογέτ και έφυγαν με πέντε γκολ στην πλάτη τους. Πλέον, η Εθνική καλείται να αποκλείσει τη Γεωργία μες στην Τιφλίδα την ερχόμενη Τρίτη 26/3 προκειμένου να πάρει το «μαγικό χαρτάκι» για το Πανευρωπαϊκό της Γερμανίας.

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Όπως έπρεπε μπήκε η Εθνική μας ομάδα στο ματς πιέζοντας τους Καζάκους από το πρώτο λεπτό. Ο Πέλκας στο 8′ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-0, όμως Μακκέλι έδωσε πέναλτι αμέσως μετά. Ο Ολλανδός διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα από όπου σκόραρε το 1-0 ο Τάσος Μπακασέτας! Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση για ακόμη μεγαλύτερα πράγματα από πλευράς Ελλήνων. Στο 15ο λεπτό ο Πέλκας με εξαιρετική κεφαλιά από σέντρα του Γιώργου Μασούρα διπλασίασε τα ελληνικά τέρματα.

Η πίεση της Ελλάδας έπεσε ολίγον τι στα επόμενα λεπτά, πράγμα που έδωσε δικαίωμα στο Καζακστάν να δημιουργήσει τη μεγαλύτερη φάση του στο ματς. Ο Τσεσνόκοφ σούταρε, η μπάλα κόντραρε και χτύπησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού του Βλαχοδήμου στο 24ο λεπτό της συνάντησης.

Δεύτερη ασίστ ο Μασούρας, 4-0 στο ημίχρονο η Ελλάδα!

Το σύνολο του Γκουστάβο Πογέτ είχε τρελά κέφια και βρήκε τρίτο γκολ στο 37ο λεπτό του αγώνα. Ο Μασούρας με έξοχη ασίστ με εξωτερικό φάλτσο έδωσε έτοιμο γκολ στον Ιωαννίδη με τον φορ του Παναθηναϊκού να κάνει το 3-0. Τρία λεπτά μετά ο Τσιμίκας βρήκε το κεφάλι του Κουρμπέλη για το τέταρτο γκολ της Εθνικής μας σε ένα ημίχρονο βγαλμένο από τα πιο τρελά όνειρά μας!

Πολύ λογικό κι επόμενο ήταν ο ρυθμός να πέσει από πλευράς ελληνικής ομάδας. Μιας και το παιχνίδι είχε πάρει τον νικηφόρο δρόμο και πια τα μυαλά όλων ήταν στον τελικό της Τρίτης 26/3 στην Τιφλίδα. Ο Πογέτ έβαλε στο ματς τους Ρέτσο, Ρότα, Γιακουμάκη και Κωνσταντέλια. Μια αξιόλογη φάση έγινε στο 50′ με τον Μασούρα να ψάχνει χατ-τρικ από τελικές πάσες. Γύρισε στον Μάνταλο για να σουτάρει ο άσος της ΑΕΚ και να κοντράρει η μπάλα.

Πέμπτο γκολ ευγενική χορηγία των Καζάκων

Στο 84′ ο Μάνταλος κατάφερε να χάσει τεράστια ευκαιρία. Του στρώθηκε η μπάλα, σούταρε δυνατά πάνω στον Σάτσκι που απέκρουσε. Το 5-0 προήλθε από αυτογκόλ του Ταπάλοβ. Η Ελλάδα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία αμέσως μετά για το έκτο γκολ με τον Κωνσταντέλια να γυρίζει στον Γιακουμάκη, αλλά εκείνος πλάσαρε άστοχα.