Εδώ να μείνεις: Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε την παραμονή του Μόντριτς
Επική «σακούλα» του Σάντσο, αλλά ο Φούλκρουγκ έστειλε την μπάλα στα… πουλιά! (vid)
Ρεσιτάλ αστοχίας η Παρί, με βραχεία κεφαλή η Ντόρτμουντ για τελικό! (vids)
Μίλαν: Οι πέντε κανόνες που πρέπει να ακολουθήσει ο νέος προπονητής!
«Παίκτης της Ρεάλ έχει συμφωνήσει με την Ατλέτικο»!
Ντόρτμουντ – Παρί: ΔΥΟ δοκάρια σε λίγα δευτερόλεπτα από Μπαπέ και Χακίμι! (vid)
Μίλαν

Η Μίλαν πέρασε από την Φλορεντία και «κλείδωσε» την δεύτερη θέση! (vids)

Η Μίλαν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Φιορεντίνα και όλα δείχνουν πως θα τελειώσει τη σεζόν στη δεύτερη θέση του Πρωταθλήματος.

Η Μίλαν φιλοξενήθηκε από τη Φιορεντίνα και κατάφερε να αποδράσει με τους τρεις βαθμούς, με τα γκολ των Λόφτους-Τσικ και Ράφα Λεάο. Έτσι, ανέβασε τη διαφορά από την τρίτη Γιουβέντους και όλα δείχνουν πως στο τέλος της σεζόν θα είναι δεύτερη στη Serie A.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Φιορεντίνα να πιέζει ψηλά και να βάζει δύσκολα στη Μίλαν. Η πρώτη τελική ωστόσο ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον Ολιβιέ Ζιρού να βλέπει το σουτ του να καταλήγει στα χέρια του Τερασιάνο (7′). Η Μίλαν απείλησε ξανά στο 15ο λεπτό με την κεφαλιά του Τσουκουέζε, όπως ο Τερασιάνο έκανε μία μεγάλη επέμβαση και την έστειλε κόρνερ.

Η πρώτη ευκαιρία για τη Φιορεντίνα ήρθε στο 26′, όταν ο Μπελότι βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Μενιάν αλλά είδε τον Γάλλο τερματοφύλακα να κάνει μία σπουδαία απόκρουση. Η Μίλαν απάντησε με τη φάση του Λεάο στο 32ο λεπτό, ενώ και στο 42′ ο Τερασιάνο κέρδισε τον Πορτογάλο εξτρέμ. Ο Ζιρού έστειλε την μπάλα άουτ από το γύρισμα του Λεάο (44′) και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Μίλαν

Η Μίλαν πήρε ακόμη ένα τρίποντο

Στην επανάληψη, η Μίλαν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 48′, με τον Λεάο να γυρνάει με τακουνάκι στον Λόφτους-Τσικ και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Φιορεντίνα κατάφερε να ισοφαρίσει μόλις τρία λεπτά μετά, με τον Ντάνκαν να σκοράρει με ένα όμορφο σουτ και να κάνει το 1-1. Ωστόσο, η Μίλαν δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα ξανά, αφού στο 53ο λεπτό ο Ράφα Λεάο πέρασε όλη την άμυνα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Η Φιορεντίνα πίεσε αλλά δεν κατάφερε ποτέ να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τη Μίλαν να παίρνει τελικά τη νίκη. Έτσι, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι είναι 2η στη βαθμολογία με 65 βαθμούς ενώ η Φιορεντίνα είναι στη 10η θέση με 43 πόντους.