Η Ντόρτμουντ έγραψε ιστορία: Πέντε γερμανικές ομάδες στο επόμενο Champions League
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Η μάχη των «Κέρβερων» (vid)
Εδώ να μείνεις: Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε την παραμονή του Μόντριτς
Επική «σακούλα» του Σάντσο, αλλά ο Φούλκρουγκ έστειλε την μπάλα στα… πουλιά! (vid)
Ρεσιτάλ αστοχίας η Παρί, με βραχεία κεφαλή η Ντόρτμουντ για τελικό! (vids)
Μάντσεστερ Σίτι

Μάντσεστερ Σίτι: Οι γκολάρες που πέτυχε ο Φόντεν κόντρα στην Άστον Βίλα! (vids)

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε απέναντι στην Άστον Βίλα, με τον Φιλ Φόντεν να πετυχαίνει τρία καταπληκτικά γκολ.

Η Μάντσεστερ Σίτι θέλει να διατηρήσει τα «σκήπτρα» της στο αγγλικό ποδόσφαιρο, κατακτώντας ξανά την Premier League. Βέβαια, αυτό μόνο εύκολο δε θα είναι, με τη Λίβερπουλ και την Άρσεναλ να βρίσκονται από πάνω της και να διεκδικούν με αξιώσεις το Πρωτάθλημα. Οι «Πολίτες» αντιμετώπισαν την Άστον Βίλα σε ένα παιχνίδι που ήθελαν μόνο τη νίκη και τελικά κατάφεραν να την πάρουν.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα άνοιξε το σκορ από νωρίς, καθώς στο 11ο λεπτό ο Ντόκου έδωσε στον Ρόδρι και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Όμως, το προβάδισμα της Σίτι δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 20′ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν μία αδράνεια της άμυνας και με τον Ντουράν ισοφάρισε. Τότε ήταν που ανέλαβε δράση ο Φιλ Φόντεν. Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το τρίποντο με τον Φόντεν να… οργιάζει

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1′) η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε ένα φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή. Ο Άγγλος επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντας μπροστά στα αποδυτήρια την ομάδα του. Μάλιστα, ο Φόντεν συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 62ο λεπτό ο Ρόδρι του έδωσε την μπάλα μετά από μία πολύ όμορφη ενέργεια και ο Φόντεν με ένα ωραίο, συρτό πλασέ σκόραρε για το 3-1 και «κλείδωσε» τη νίκη για τη Σίτι. Όμως, το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 69′. Ο 23χρονος πίεσε την αντίπαλη άμυνα και έκλεψε την μπάλα. Τότε, έκανε ένα εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι», διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 της αναμέτρησης.

Έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι είναι πλέον τρίτη με 67 πόντους, έχοντας από πάνω της τις Λίβερπουλ και Άρσεναλ με 67 και 68 αντίστοιχα. Την ίδια ώρα, η Άστον Βίλα βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 59 βαθμούς.