Αμυντικός της Άρσεναλ έβαλε το γκολ της σεζόν, αλλά δεν… μέτρησε! (vid)
Ντέκλαν Ράις: Τα κάνει όλα και συμφέρει φέτος με την Άρσεναλ! (vids)
Ακόμη μία ασίστ από τον Ράις, ακόμη ένα γκολ από τον Τροσάρ! (vid)
Άχαστος στα πέναλτι ο Σάκα: Απόλυτη ευστοχία και μπροστά η Άρσεναλ! (vid)
Αλλαγές και αποχωρήσεις για το καλό της Τότεναμ προανήγγειλε ο Ποστέκογλου
Ο Άμπελ Φερέιρα εκλιπαρεί για την παραμονή του Μεσίνιο: «Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο!»
Μάντσεστερ Σίτι

Ο Φόντεν έδωσε με χατ-τρικ το τρίποντο στη Σίτι κόντρα στην Άστον Βίλα! (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε σε εκπληκτική μέρα τον Φιλ Φόντεν και πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Άστον Βίλα.

Η Μάντσεστερ Σίτι αντιμετώπισε την Άστον Βίλα για το Πρωτάθλημα, με τους «Πολίτες» να θέλουν μόνο τη νίκη, ώστε να μη δουν τη διαφορά από την κορυφή να μεγαλώνει. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει και να πάρει το τρίποντο, με τον Φιλ Φόντεν να κάνει μία τρομερή εμφάνιση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Άστον Βίλα να έχει την μπάλα στα πόδια της αλλά και με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες. Τελικά, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ και πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Στο 11ο λεπτό ο Ντόκου μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων, γύρισε την μπάλα στον Ρόδρι και ο Ισπανός με ένα όμορφο πλασέ έκανε το 1-0. Βέβαια, η Άστον Βίλα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 20′, με τον Ντουράν να ισοφαρίζει από την ασίστ του Ρότζερς, με την άμυνα της Μάντσεστερ Σίτι να… κοιμάται στην συγκεκριμένη φάση.

Όλα έδειχναν πως αυτό θα ήταν το σκορ του ημιχρόνου, αλλά ο Φιλ Φόντεν είχε άλλα πλάνα. Στις καθυστερήσεις (45+1′) ο Άγγλος παίκτης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χωρίς να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον Όλσεν. Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι είδε τον Φόντεν να κάνει… όργια κόντρα στην Άστον Βίλα

Στην επανάληψη, ο Φόντεν συνέχισε να… κουβαλάει την Σίτι και στο 62′ πέτυχε ένα ακόμη γκολ, στέλνοντας την μπάλα στην κάτω γωνία του τέρματος. Ωστόσο, ο νεαρός επιθετικός κρατούσε το καλύτερο για το τέλος αφού στο 69′ έκλεψε την μπάλα και με ένα καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 67 βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση, με την Άστον Βίλα να έχει 50 πόντους και να είναι τέταρτη στον βαθμολογικό πίνακα.