Μπαρτσελόνα: Με πρωταγωνιστή τον Λεβαντόφκσι κέρδισε και την άμυνα της
Άμυνα για κλάματα η Μπαρτσελόνα χάρισε δυο γκολ στη Βαλένθια (vid)
Μόνο έναν παίκτη θέλει τόσο πολύ ο Τσάβι για την επόμενη σεζόν στην Μπαρτσελόνα!
Γκιουλέρ: «Πήγα στη Ρεάλ για να γίνω ο διάδοχος του Μόντριτς»
Ο Σάκα πρώτα έβγαλε ασίστ και μετά γέλαγε μπροστά στους οπαδούς της Τότεναμ! (vid)
Λεβαντόφσκι: «Άξιζα Χρυσή Μπάλα! Αυτοί είναι οι δύο κορυφαίοι της φετινής σεζόν»
Ο Νταβίντ Λουίζ ταπείνωσε τον Κάραγκερ: «Αστείο! Δεν πήρες ποτέ τίτλο, αλλά…»
Ακραία πρόβλεψη Ματέους: «Ρεάλ κόντρα στην Μπάγερν! Έχουμε φαβορί….»
Η τεχνολογία μίλησε – Εκεί θα καταλήξει ο τίτλος της Premier League… και η τελική βαθμολογία!
Έκτακτο: Οριστική συμφωνία της Λίβερπουλ – Έπεσαν υπογραφές! (pic)
Ηχηρές αποχωρήσεις σε Ίντερ και Μίλαν – Χαιρέτησαν οι πρώτοι δύο!
«Μικρή» η Μπάγερν μπροστά στη… Ρεάλ – Η δήλωση Τούχελ τους ξέρανε!
Θα μας τρελάνει ο Τιάγκο Σίλβα – Βρήκε νέα ομάδα… και λέει το «ναι»!
Μπαρτσελόνα ξύπνησες – «Άρρωστη» ανανέωση στον νέο… Πουγιόλ!
Europa League

Η Ρόμα κέρδισε τον… ιταλικό εμφύλιο απέναντι στη Μίλαν! (vids)

Η Ρόμα μπόρεσε να επικρατήσει στην έδρα της Μίλαν (0-1) και πλέον θα προσπαθήσει να «κλειδώσει» την πρόκριση μέσα στη Ρώμη.

Η Μίλαν φιλοξένησε τη Ρόμα για τον προημιτελικό του UEFA Europa League. Οι δύο ιταλικές ομάδες γνωρίζουν πως είναι το μόνο τρόπαιο που μπορούν να διεκδικήσουν πλέον και έτσι αμφότερες θέλουν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Τελικά, η ομάδα του Ντε Ρόσι κατάφερε να πάρει το μικρότερο δυνατό προβάδισμα ενόψει της επανάληψης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Μίλαν να απειλεί με το… καλημέρα. Ο Μπενασέρ δοκίμασε από μακριά το πόδι του και είδε την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Η Ρόμα απάντησε δύο λεπτά μετά, με τον Σπιναζόλα να βρίσκει τον Ντιμπάλα και με τον Αργεντινό να στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στο 6′ δοκίμασε και ο Πελεγκρίνι το πόδι του αλλά η μπάλα έφυγε μακριά από το τέρμα. Τελικά, στο 17ο λεπτό η Ρόμα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Πάουλο Ντιμπάλα εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Μαντσίνι βρέθηκε μόνος του στην περιοχή. Έτσι, δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μενιάν και να ανοίξει το σκορ, κάνοντας το 0-1. Ρόμα

Η Ρόμα πήρε μία σημαντική νίκη εκτός έδρας

Η Μίλαν πίεσε για την ισοφάριση και παραλίγο να τα καταφέρει αλλά στο 21ο λεπτό ο Λουκάκου απομάκρυνε την μπάλα στη γραμμή και κράτησε το «0» για τη Ρόμα. Στο 34′ ο Λεάο προσπάθησε να σκοράρει με ένα εντυπωσιακό ψαλίδι αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία και στο 37ο λεπτό ο Μενιάν έκανε μία μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Ελ Σαραουί. Έτσι, το 0-1 έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 60′ ο Πελεγκρίνι παραλίγο να κάνει το 0-2, αλλά το δυνατό του σουτ πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μενιάν, ο οποίος δεν είχε περιθώρια αντίδρασης. Ο Αντλί στο 74ο λεπτό έκανε μία σέντρα-σουτ αλλά ο Σβίλαρ κατάφερε να απομακρύνει σε κόρνερ ενώ στο 83′ ο Γκάμπια έστειλε την μπάλα στην εξέδρα με το σουτ του.

Έτσι, το 0-1 έμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα, με τη Ρόμα να παίρνει τη νίκη και το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στη Ρώμη.