Μίλαν: Οι πέντε κανόνες που πρέπει να ακολουθήσει ο νέος προπονητής!
Ντόρτμουντ – Παρί: ΔΥΟ δοκάρια σε λίγα δευτερόλεπτα από Μπαπέ και Χακίμι! (vid)
Η Ρεάλ ήδη ετοιμάζει φιέστα στη Μαδρίτη για το πρωτάθλημα πριν την Μπάγερν!
Ντόρτμουντ – Παρί: Θύμισε Χάαλαντ η γκολάρα του Φύλκρουγκ! (vid)
Ο κόσμος της Ντόρτμουντ έδωσε… ρέστα στο ματς με την Παρί! (vid)
O Κόντε θέλει την μεγάλη επιστροφή στην Τσέλσι!
Μαρτύρησε τον Ζιρού ο προπονητής του: «Φεύγει για MLS»
Europa League

Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)

Η Ρόμα τα έκανε όλα όσα έπρεπε, με εξαίρεση το μαρκάρισμα του Τσελίκ, και επικράτησε απέναντι στη Μίλαν (2-1), παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του UEFA Europa League.

Ρόμα και Μίλαν συναντήθηκαν στα προημιτελικά του UEFA Europa League σε έναν ιταλικό «εμφύλιο». Στο πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες η Ρόμα ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 1-0 και οι «Λύκοι» μπόρεσαν να επικρατήσουν και στο δεύτερο ματς στην έδρα τους με 2-1, περνώντας έτσι στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Μίλαν να έχει την μπάλα στα πόδια της αλλά δεν μπορούσε να βρει χώρους ώστε να «σπάσει» την αντίπαλη άμυνα. Τελικά, η Ρόμα σε μία από τις πρώτες της ευκαιρίες στον αγώνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Πιο συγκεκριμένα, στο 12ο λεπτό ο Πελεγκρίνι είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι αλλά ο Μαντσίνι πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στην κενή εστία για το 1-0.

Η Μίλαν παραλίγο να ισοφαρίσει στο 19′ αλλά το σουτ του Λόφτους-Τσικ κατέληξε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μαντσίνι απομάκρυνε την μπάλα. Μόλις τρία λεπτά αργότερα, η Ρόμα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Πάουλο Ντιμπάλα. Ο Λουκάκου βγήκε στην κόντρα και γύρισε την μπάλα στην περιοχή αλλά δεν υπήρχε κάποιος συμπαίκτης του. Η άμυνα των φιλοξενούμενων έκανε λάθος και έδωσε την μπάλα στον Ντιμπάλα, ο οποίος με ένα υπέροχο πλασέ σκόραρε για το 2-0. Ρόμα

Η Ρόμα πέρασε στα ημιτελικά με δύο νίκες κόντρα στη Μίλαν

Τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν στο 29ο λεπτό, αφού ο Τσελίκ έκανε ένα… ανόητο τάκλιν στη μεσαία γραμμή στον Λεάο από πίσω και έτσι είδε απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε τη Ρόμα με 10 παίκτες. Στο 35′ ο Λόφτους-Τσικ παραλίγο να σκοράρει αλλά η άμυνα έβαλε κόντρα στο σουτ του και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάτι άλλο.

Στην επανάληψη η Μίλαν είδε τον Πούλισικ στο 55′ να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία της Ρόμα και στο 58ο λεπτό ο Σπιναζόλα είδε τον Μενιάν να κάνει μία τεράστια επέμβαση. Στο 65′ η Ρόμα παραλίγο να κάνει το 3-0 με τον Έιμπραχαμ αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και τελικά στο 85′ η Μίλαν ισοφάρισε με τον Γκάμπια από τη σέντρα του Λεάο.

Η Μίλαν κυνήγησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης τα δύο γκολ που έψαχνε, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά και έτσι η Ρόμα πήρε μία μεγάλη πρόκριση και πέρασε στα ημιτελικά του Europa League.