Τεράστια ζημιά ο Ντεστ – Μπαίνει χειρουργείο και το μήνυμα του… ανατριχιάζει (vid)
Ράις: Για αυτό ακύρωσε την Σίτι για χάρη της Άρσεναλ!
Ανρί σε haters… Ρεάλ: «Έχουν 14 τρόπαια και εσείς μιλάτε ακόμα για τύχη»
Ο Ρόντρι της Ρεάλ Μαδρίτης αγνοεί τη λέξη ήττα (stats)
Ανοίγει ο δρόμος για νέο «κανόνι» στην Άρσεναλ – Στη «μαύρη» λίστα ο επιθετικός της
Μπάγερν Μονάχου: Έκλεισε τον νέο της προπονητή πριν τη σέντρα με τη Ρεάλ
Europa Conference League

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)

Με τον Κωνσταντίνο Τζολάκη να πιάνει ΤΡΙΑ πέναλτι, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα ημιτελικά του Conference League!

Με ήρωα τον Τζολάκη που απέκρουσε τρεις εκτελέσεις πέναλτι, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στους ημιτελικούς ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-2 στα πέναλτι της Φενέρμπαχτσε και στους «4» του Europa Conference League θα αντιμετωπίσουν την Άστον Βίλα στις 2 και 9 Μαΐου. Παρότι ηττήθηκαν με 1-0 από τους Τούρκους, το 3-2 του πρώτου αγώνα επέφερε την απόλυτη ισορροπία στο «Σουκρού Σαράτσογλου».

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Η μεγαλύτερη βραδιά στην 99χρονη ιστορία των «ερυθρόλευκων». Η πιο χρυσή σελίδα στο βιβλίο με τίτλο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. Υπήρξαν κι άλλες, το 1-2 στο Λονδίνο με τον Ελ Αραμπί, το 1-3 στη βρέμη, οι πόσες νίκες ενάντια σε μεγαθήρια του παγκοσμίου ποδοσφαίρου. Λίβερπουλ, Γιουνάιτεντ, Γιουβέντους, Ατλέτικο Μαδρίτης και άλλοι σύλλογοι που υποκλίθηκαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» ανά τα χρόνια. Αν δεν ήταν ο αέρας το 1999 στερούσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να περάσει στους «4» του Champions League. Aυτά πια ανήκουν στο παρελθόν, μιας και σήμερα οι Πειραιώτες πανηγυρίζουν μεγαλειώδη πρόκριση σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Στο 12ο λεπτό έγινε το 1-0, όταν η Φενέρμπαχτσέ γύρισε καλά τη μπάλα, ο Σιμάνσκι βρήκε τον Καχβετσί δεξιά στην περιοχή και εκείνος σούταρε νίκησε τον Τζολάκη και άνοιξε το σκορ. Η επόμενη φάση, με τον ίδιο πρωταγωνιστή, σημειώθηκε στο 34ο λεπτό, με τον Τζολάκη να αποκρούει αυτή τη φορά το σουτ του Καχβετσί από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στα πρώτα 45 λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έλαβαν βοήθεια ούτε από τους Φορτούνη, Ποντένσε και Γιόβετιτς ούτε τακτικά ούτε αγωνιστικά, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να έχει μεν κατοχή σε κάποια διαστήματα, αλλά όχι δημιουργία ούτε ευκαιρίες, με τον Ελ Κααμπί να δίνει μεγάλες μάχες μόνο στην επίθεση, ανάμεσα στους δύο κεντρικούς αμυντικούς.

Οι αλλαγές του Μεντιλίμπαρ φρέσκαραν τον Ολυμπιακό

Ο Μεντιλίμπαρ αποφάσισε να αντικαταστήσει τον Γιόβετιτς στο ημίχρονο και να εισάγει τον Ιμπόρα για να παίξει με τρεις στο κέντρο, μεταφέροντας λίγο πιο μπροστά τον Τσικίνιο. Η ελληνική ομάδα δημιούργησε τη δεύτερη της τελική στο 55ο λεπτό, με τον Φορτούνη να εκτελεί το κόρνερ και τον Κάρμο να αστοχεί στην κεφαλιά.

Τελικά, ο Ολυμπιακός είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για να φτάσει στην ισοφάριση και να «παγώσει» το «Σουκρού Σαράτσογλου», αλλά ο Μασούρας στο 80ο λεπτό προτίμησε να τελειώσει μόνος τη φάση αντί να δώσει στα αριστερά του στον Ελ Κααμπί και ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε με τα πόδια στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο 103ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έχασε και πάλι μια μεγάλη ευκαιρία, με τον Ιμπόρα να παίρνει την κεφαλιά σε φάουλ του Φορτούνη, τον Λιβάκοβιτς να αποκρούσει με το πόδι και την μπάλα να εξοστρακίζεται στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Τζικού έδιωξε πάνω στη γραμμή νέα κεφαλιά, από τον Κάρμο.

Η παράταση ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Ντόη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά αυτό ελάχιστη σημασία είχε καθώς ελάχιστα αργότερα ο Στίλερ σφύριξε λήξη και έστειλε τη διαδικασία της πρόκρισης στα πέναλτι.