Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι βρήκε τον «μαέστρο» που έψαχνε!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ μίλησε για όλους και για όλα στον Γκάρι Νέβιλ!
Ίντερ: Τα μεταγραφικά της πλάνα για το καλοκαίρι!
Μικρό καλάθι κρατά ο Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει κριθεί τίποτα»
Ίντερ

Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)

Η Ίντερ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης απέναντι στη Μίλαν και έφτασε δίκαια στη νίκη με 1-2 και στη μαθηματική κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

Η Ίντερ φιλοξενήθηκε από τη Μίλαν για το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στη Serie A. Οι «Νερατζούρι» γνώριζαν πως με νίκη θα κατακτούσαν και μαθηματικά το Πρωτάθλημα. Έτσι, μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, κατάφεραν να προηγηθούν με δύο γκολ και τελικά έφτασαν στη νίκη με 1-2, με την ομάδα του Ιντζάγκι να πανηγυρίζει την κατάκτηση του τροπαίου.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με την Ίντερ να έχει την μπάλα στη κατοχή της αλλά να δυσκολεύεται να βρει χώρους. Στο 6ο λεπτό ο Τεό είδε την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από την εστία των «Νερατζούρι», ενώ δύο λεπτά μετά ο Μενιάν «κράτησε» το 0 για τους γηπεδούχους.

Το σουτ του Παβάρντ στο 12ο λεπτό κατέληξε στην αγκαλιά του Μενιάν και στο 17′ ο Τομόρι απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερν. Από την εκτέλεση, η μπάλα κατέληξε στον Παβάρντ και αυτός βρήκε τον Ατσέρμπι, ο οποίος ήταν μόνος μέσα στη περιοχή της Μίλαν και έκανε εύκολα το 0-1. Ίντερ

Η Ίντερ είναι και μαθηματικά Πρωταθλήτρια Ιταλίας

Στο 25ο λεπτό η Ίντερ βρέθηκε πολύ κοντά στο 0-2 αλλά ο Λαουτάρο Μαρτίνες έστειλε την μπάλα… εκτός γηπέδου, ενώ στο 30′ ο Σόμερ έκανε την επέμβαση στο πλασέ του Λεάο. Στο 39ο λεπτό ο Τουράμ σούταρε από απόσταση και η μπάλα… έγλειψε το δοκάρι, ενώ το 0-1 έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Η Ίντερ με το «καλημέρα» στο δεύτερο 45λεπτο βρήκε ξανά δίχτυα, με τον Τουράμ να κάνει ένα πολύ όμορφο πλασέ και να νικάει τον Μενιάν για το 0-2.  Ο Μικιταριάν προσπάθησε με ένα μακρινό σουτ να προστεθεί και αυτός στον πίνακα των σκόρερ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι (63′). Στο 80ο λεπτό η Μίλαν μείωσε με τον Τομόρι να σκοράρει αλλά μέχρι τη λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά το ματς μετατράπηκε σε… πάλη, με τη Μίλαν να δέχεται δύο κόκκινες και την Ίντερ άλλη μία. Ο Τεό… επιτέθηκε στον Μαρτίνες και ο Ντάμφρις υπερασπίστηκε τον συμπαίκτη του, με τους δύο αμυντικούς να παίρνουν κόκκινη κάρτα στο 90+4′. Επιπλέον, και ο Καλάμπρια αποβλήθηκε από το ματς στο 90+7′ αφού σε ένα κόρνερ χτύπησε στο πρόσωπο τον παίκτη που τον μάρκαρε.