Ο Ρόις σε ένα συγκινητικό βίντεο εξήγησε γιατί αποχωρεί από την Ντόρτμουντ! (vid)
ΟΡΙΣΤΙΚΟ: Τέλος από την Ντόρτμουντ ο Ρόις το καλοκαίρι!
Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Η Τσέλσι βρήκε τον αντικαταστάτη του Τιάγκο Σίλβα!
Ligue 1

Κάποτε ήταν ντέρμπι… Τώρα είναι μονόλογος της Παρί! (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και έτσι επιβλήθηκε άνετα της Λιόν εντός έδρας με σκορ 4-1.

Η Παρί Σεν Ζερμέν κάποτε τα έβρισκε… μπαστούνια κόντρα στη Λιόν. Τα τελευταία χρόνια έχει σταματήσει αυτό να υφίσταται. Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκρισή τους επί της Μπαρτσελόνα στο Champions League έκαναν ακόμη ένα καλό παιχνίδι.

Οι Παριζιάνοι επιβλήθηκαν εντός έδρας με σκορ 4-1 των «γκον» στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Ligue 1 και έτσι βαδίζουν με σιγουριά και άνεση για την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος!

TO ΜΑΤΣ:

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φαινόταν το εξής. Το έργο της Λιόν δεν θα ήταν καθόλου μα καθόλου εύκολο, αφού οι παίκτες της Παρί Σεν Ζερμέν είχαν μπει με φόρα και αποφασιστικότητα. Κάτι που δεν άργησε να φανεί και στον πίνακα του σκορ. Μόλις στο 3′ η Παρί πήρε το προβάδισμα, μετά από αυτογκόλ του Μάτιτς.

Οι Παριζιάνοι πριν καλά- καλά πάρουν μία ανάσα από τους πανηγυρισμούς ανέβηκαν και πάλι στα ουράνια όταν στο 6′ ο Μπεράλντο έκανε για τους γηπεδούχους το 2-0. Από εκεί και έπειτα, όπως ήταν εύκολο για κάποιον να καταλάβει, η ψυχολογία δεν ήταν με το μέρος των ποδοσφαιριστών της Λιόν που χρειάστηκαν αρκετή ώρα, ώστε να πατήσουν και πάλι με σιγουριά στα πόδια τους.

Αυτό δεν κράτησε για πολύ. Ο Ράμος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 32′ και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης πριν το τέλος του πρώτου μέρους κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο γκολ για το 4-1, αφού ο Νουαμάχ είχε μειώσει -προσωρινά όπως φάνηκε- για τη Λιόν σε 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό και κράτησαν έξυπνα την μπάλα, ώστε να μην κουραστούν περαιτέρω, αλλά και να πάρουν μία εύκολη νίκη. Τα εναπομείναντα 45 λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Παρί να έχει φάσεις για περισσότερα τέρματα όταν ανέβαζε ταχύτητα. Όμως, το 4-1 έμεινε ως το τέλος!