Αταλάντα: Ο Λούκμαν την στέλνει τελικό και το Μπέργκαμο πήρε «φωτιά»! (vid)
Europa League

Η Αταλάντα κατάφερε να ανοίξει το σκορ απέναντι στη Μαρσέιγ και έτσι βρίσκεται πολύ κοντά στον τελικό του UEFA Europa League.

09.05.2024 | 22:54

Αταλάντα και Μαρσέιγ κληρώθηκαν για τα ημιτελικά του UEFA Europa League, με μοναδικό στόχο μία θέση στον μεγάλο τελικό. Στο πρώτο παιχνίδι οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 και έτσι όλα ήταν ανοιχτά για την επανάληψη.

Στη ρεβάνς της Ιταλίας, οι γηπεδούχοι πίεσαν και τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στο 30ο λεπτό του αγώνα, ο Ντε Κέτελαερ βρήκε μία όμορφη πάσα τον Λούκμαν. Ο επιθετικός έτρεξε με την μπάλα, έκανε μία προσποίηση και με ένα σουτ έξω από την περιοχή έστειλε κατάφερε να κερδίσει τον Λόπες και να κάνει το 1-0.

Η Αταλάντα προηγήθηκε στο σκορ

Έτσι, η Αταλάντα πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, με το άλλο ζευγάρι να είναι το Μπάγερ ΛεβερκούζενΡόμα.